Kvido

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m
m (Varianty jména)
 
Řádka 4: Řádka 4:
== Varianty jména ==
== Varianty jména ==
-
Původně byla v ČR nejčetnější varianta '''Quido''', nicméně v devadesátých letech [[20. století]] začala být v českých kalendářích uváděna varianta '''Kvido''', byď tehdy výrazně menšinová. Díky této změně se poměr začal měnit a v roce [[2011]] žilo v ČR poprvé více Kvidů než Quidů.<ref>112:107 podle [http://www.kdejsme.cz/ Kde jsme.cz]</ref> Mimo to se u nás ještě velmi raritně vyskytuje varianta '''Kvído'''.
+
Původně byla v ČR nejčetnější varianta '''Quido''', nicméně v devadesátých letech [[20. století]] začala být v českých kalendářích uváděna varianta '''Kvido''', byť tehdy výrazně menšinová. Díky této změně se poměr začal měnit a v roce [[2011]] žilo v ČR poprvé více Kvidů než Quidů.<ref>112:107 podle [http://www.kdejsme.cz/ Kde jsme.cz]</ref> Mimo to se u nás ještě velmi raritně vyskytuje varianta '''Kvído'''.
== Slavní nositelé jména ==
== Slavní nositelé jména ==

Aktuální verze z 17. 11. 2014, 23:06

Kvido, Quido či Kvído je mužské jméno. Nejčastěji se uvádí, že vzniklo latinizací starogermánského slova „wido“ a znamená „muž z lesa“, nicméně zmiňuje se i možnost, že může jít o zkomoleninu slova „Guide“ (průvodce, vůdce). V České republice se nevyskytuje příliš často, nosí je asi 225 obyvatel.

Nejznámějším svatým tohoto jména je sv. Kvido z Anderlechtu, kterého si Církev připomíná 12. září. Český občanský kalendář umisťuje svátek Kvida na 31. březen.

Obsah

Varianty jména

Původně byla v ČR nejčetnější varianta Quido, nicméně v devadesátých letech 20. století začala být v českých kalendářích uváděna varianta Kvido, byť tehdy výrazně menšinová. Díky této změně se poměr začal měnit a v roce 2011 žilo v ČR poprvé více Kvidů než Quidů.[1] Mimo to se u nás ještě velmi raritně vyskytuje varianta Kvído.

Slavní nositelé jména

Svatí a blahoslavení

Panovníci

Ostatní

Odkazy

Externí odkazy

  • Kvido na české Wikipedii

Poznámky a reference

  1. 112:107 podle Kde jsme.cz
Osobní nástroje