Ladislav Bátora

Z Katopedia

Verze z 16. 5. 2021, 09:17; Kkfzouhar (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Ladislav Bátora Ph.D (17. března 1952, Praha, Československo) je český manager, aktivista a politik. Je jedním ze zakladatelů Akce D.O.S.T., jejímž byl i první předsedou (2010-2011). Vystřídal jako člen několik politických stran, jako nečlen však kandidoval jen za jednu - Národní stranu, která se nedlouho poté začala silně projevovat jako strana nacionalistického charakteru.[1] Je známý euroskeptik, odpůrce Lisabonské smlouvy, zastánce svrchovanosti jednotlivých evropských států.

Obsah

Život

Narodil se 17. března 1952 v Praze. Vystudoval anglistiku a amerikanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ekonomiku zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické a Právo a právní vědu na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Za své politické názory dostal nejprve roku 1972 důtku za jeho chování proti intervenci vojsk Varšavské smlouvyv Jaroměři roku 1968[2] a následně byl roku 1975 z univerzity vyloučen.

Byl členem Československé strany socialistické (1983 - 1990), za niž v roce 1990 kandidoval do České národní rady, Národně sociální strany (1990-1993), Občanské demokratické aliance (1993 - 2001), za kterou v roce 1996 neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny a nakonec Strany svobodných občanů (2009 - 2010). Mimo to ještě jako nestranník neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny za kontroverzní Národní stranu (2006) a do Senátu za stranu Jany Bobošíkové Suverenita (2010).

V únoru 2011 se stal nejdříve poradcem ministra školství Josefa Dobeše a následně se stal vrchním ekonomickým úředníkem resortu. To okamžitě vyvolalo záporné reakce českých médií a především strany TOP 09, jejíž vrcholní představitelé Karel Schwarzenberga a Miloslav Kalousek neváhali jít tak daleko, že přes média Bátoru nejen hanlivě nálepkovali, ale rovnou sprostě uráželi, když jeho směrem metali přirovnání obsahující např. slova pazdeří a pedofil. Když Bátora v reakci na to ve vyjádření k přátelům na facebooku označil Schwarzenberga za prskajícího stařečka, nestyděli se Schwarzenberg s Kalouskem požadovat jeho potrestání. Články označující Bátoru za fašistu, nacistu, homofóba i rasistu a kupící na jeho adresu pomluvy byly takřka na denním pořádku.

Bátora dal ministru školství Josefu Dobešovi po jisté době slib mlčení k politickým otázkám. Jak se však situace prohlubující se bátoriády vyhrotila, Josef Dobeš pod tlakem vládní TOP 09 Bátorovi nařídil, že se nesmí věnovat dalším politickým aktivitám. Bátora reagoval tím, že podal jako ekonomický úředník ministerstva ke dni 14. října 2011 rezignaci. Ještě do konce roku však vytrval jako ministrův poradce.

Znechucen českou společností a politikou odešel do ústraní a v srpnu 2012 dokonce chtěl změnit své státní občanství.[3]

Postoje

Bátora je euroskeptik. Odmítá federalizaci Evropy, Lisabonskou smlouvu. Přijímá multikulturalismus a váží si různých kultur a etnik, od kterých by se dle něj měli sami Češi učit.[4]

Poznámky a reference

  1. Bátora: Národní stranu jsem vedl na protest ODS - zprávy ČT24
  2. Veřejná důtka FF UK Ladislavu Bátorovi na Wikipedii
  3. Bátora se loučí: Klause jsem asi zklamal, ale snad mi odpustí TÝDEN, 6. 8. 2012
  4. Zejména si váží tzv. žluté rasy, tj. obyvatel Asie vzhledem k tomu, že na vysoké škole studoval předmět Dálný východ a asijskou kulturu. Viz in Bátora: Sexuální orientace souvisí s tou politickou, gayové fandí levici

Odkazy

Externí odkazy

Osobní nástroje