Ladislav Simajchl

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Mons.Ladislav Simajchl (4. června 1922, Horní Hamry - 5. července 2010, Nové Město na Moravě) byl český římskokatolický kněz, kazatel, spisovatel, tvůrce pokoncilně (liberálně) laděné modlitební části a editor Jednotného kancionálu.


Obsah

Život

Vystudoval gymnázium v Německém Brodě (nynějším Havlíčkově Brodě) a po maturitě v roce 1941 vstoupil do brněnského kněžského semináře. V letech 19421945 byl totálně nasazen v Rakousku (nedaleko koncentračního tábora Mauthausen), kde pracoval na stavbě kanalizace a později jako tlumočník v nemocnici a kde se setkal mimo jiné s Janem Skácelem. Po osvobození dokončil studium teologie a 5. července 1948 přijal v Brně kněžské svěcení.

Jako duchovní působil nejprve v Kloboukách u Brna (do roku 1951 jako kaplan) a od roku 1967 v Brně-Králově Poli. Po nástupu normalizace ho Státní bezpečnost několikrát vyslýchala a následně byl v roce 1973 přeložen do Panských Dubenek. Od roku 1981 byl duchovním správcem ve Fryšavě pod Žákovou horou, kde zůstal bydlet i po svém odchodu do důchodu v roce 2000. V roce 1992 mu papež Jan Pavel II. udělil titul Kaplan Jeho Svatosti s právem užívat titul „monsignor“.[1]

Dílo

  • Patnáct pravidel pro lektory
  • Sebepoznání k manželství
  • O křtu
  • Biřmování
  • Maria a dnešní životní styl

Většina jeho mnohdy samizdatových textů začala vycházet po roce 1998 péči Tiskového Apoštolátu FATYM ve Vranově nad Dyjí, které je v reedicích vydává dodnes.

Odkazy

Reference

  1. Zemřel Mons. Ladislav Simajchl

Externí odkazy

Informace o článku.

Článek či jeho část byla převzata z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.
Tento text je dostupný za podmínek Creative Commons 3.0 Unportedcreativecommons.org.

Osobní nástroje