Ludvík XVI.

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Ludvík XVI. (23. srpen 175421. leden 1793) byl král Francie (od roku 1774) z rodu Bourbonů vládnoucí v letech 17741792. Na trůn nastoupil po svém dědovi Ludvíku XV., neboť jeho otec byl v té době již mrtvý.

Pokoušel se provést některé nezbytné reformy Francie, ale v té době již byly v pohybu některé síly, které později vedly k propuknutí francouzské revoluce a neustálé krize jeho reformátorské snahy velice komplikovaly. On sám navíc učinil řadu nešťastných rozhodnutí, která vedla jeho zemi k finančnímu kolapsu. Po propuknutí francouzské revoluce byly jeho pravomoce zásadním způsobem osekány, jelikož však nikdy nepřestal bojovat proti největším výstřelkům revolučních reforem (mimo jiné hojným užíváním svého práva veta), radikální revolucionáři jej začali považovat za překážku svých snah.

V roce 1792 se pokusil uprchnout z Francie, kde byl již fakticky spíše zajatcem konventu, byl ale zadržen a uvězněn. V lednu 1793 jej konvent coby samozvaný soud shledal vinným z velezrady a poslal jako občana Borbonna na smrt. Byl zavražděn ostřím gilotiny 21. ledna 1793. Jeho manželka Marie Antoinetta byla z rozhodnutí Revolučního tribunálu zavražděna 16. října téhož roku, jeho sestra princezna Alžběta je následovala 10. května 1794.

Ze čtyř dětí, které s manželkou přivedli na svět, starší syn a mladší dcera zemřeli z přirozených příčin v dětských letech ještě před francouzskou revolucí a mladší syn Ludvík byl ve svých sedmi letech (1792) bez soudu uvězněn a v roce 1795 ve vězení utýrán zemřel. Konce francouzské revoluce se dožila pouze nejstarší dcera.

Odkazy

Poznámky a reference

Osobní nástroje