Marian Rudolf Kosík

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

J.M. Marian Rudolf Kosík OPraem. (* 28. prosince 1951) je moravský římskokatolický duchovní, opat premonstrátského kláštera v Nové říši (od 1999).

Obsah

Životopis

Pochází ze Šaratic u Brna. Na kněze studoval v kněžském semináři v Litoměřicích. Na kněze byl vysvěcen 26. června 1983 v Brně. Jako duchovní působil v Žarošicích u Brna a pak tak v letech 1996 - 2000 v Brně-Židenicích. Poté, co se roku 1996 smrtí opata Augustina Machálky uvolnil opatský stolec v novoříšské kanonii, byl roku 1999 zvolen jako jeho nástupce. Jako opat se snaží o kompletní duchovní i fyzickou obnovu této nejmenší premonstrátské kanonie. Z jeho iniciativy byl například velmi výrazně opraven klášterní komplex v NOvé říši a s ním také klášterní kostel sv. Petra a Pavla. Častokrát je vítaným hostem na církevních slavnostech v bývalých premonstrátských farnostech jako Brno-Židenice nebo Křtiny, ale také na mnoha dalších mariánských poutních místech zejména ve Sloupě, Žarošicích nebo Hlubokých Mašůvkách.

Postoje a stanoviska

V roce 2012 signoval spolu s dalšími duchovními petici Kněží podporují rodiče, kterou bylo přispěno k iniciativě katolických rodičů a VORP proti formě a způsobu zavedení sexuální výchovy ve škole, kterou prosadila úřednická vláda rok předtím.[1]

Bibliografie

  • Papežská korunovace Staré Matky Boží Žarošské, Divotvůrkyně Moravy (1999)
  • Osm století: Zábrdovice, Křtiny, Nová Říše (2009)

Poznámky a reference

  1. http://www.fatym.com/view.php?cisloclanku=2010070036

Odkazy

Externí odkazy

Osobní nástroje