Marian Schaller

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m
(Život)
(Není zobrazeno 9 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Marian Schaller''' [[Řád svatého Benedikta|OSB]] ([[1892]], Praha - [[20. březen]] [[1955]]) je bendiktinský [[kněz]], [[převor]] [[emauzský klášter|emauzského kláštera]] a průkopník českého [[liturgické hnutí|liturgického hnutí]], který přeložil do češtiny [[Římský misál]] (viz tzv. [[Schallerův misál]]). Zemřel na následky mučení v komunistickém vězení.
+
'''Marian Schaller''' [[Řád svatého Benedikta|OSB]] ([[1892]], Praha - [[20. březen]] [[1955]], [[Vyšehrad]]) je benediktinský [[kněz]], [[převor]] [[emauzský klášter|emauzského kláštera]] a průkopník českého [[liturgické hnutí|liturgického hnutí]], který přeložil do češtiny [[Římský misál]] (viz tzv. [[Schallerův misál]]). Zemřel na následky mučení v komunistickém vězení.
 +
 
 +
== Život ==
 +
Narodil se roku [[1892]] v [[Praha|pražských]] Slovanech. Roku [[1917]] složil věčné sliby v [[Benediktíni|benediktinském řádu]] a zde byl také roku [[1922]] vysvěcen na kněze. Spolu s dalšími spolubratry aktivně podporoval při klášteře v [[Emauzský klášter (Praha)|pražském emauzském klášteře]] [[Liturgické hnutí]], které bylo spojeno především s vydáváním další liturgické literatury a přeložených pramenů a pořádáním liturgických kongresů.
 +
 
 +
Navázal na dílo bratra P. [[Propop Baudyš|Prokopa Baudyše]],<ref>http://librinostri.catholica.cz/?vyhledat=Baudy%C5%A1%20Prokop</ref> který padesát let předtím vydal první český misálek pro lid, a sám vytvořil jeho revidovaný překlad, který reflektoval pozdější změny v [[proprium|propriích]]. První vydání Schallerova Římského misálu, které vyšlo v roce [[1925]],<ref>http://librinostri.catholica.cz/?vyhledat=Schaller%20Marian</ref> bylo poměrně brzy rozebráno a dočkalo se několika dalších vydání, z nichž poslední (sedmé) vyšlo péčí [[Česká katolická charita|České katolické charity]] v roce [[1957]], dva roky po Schallerově smrti.
 +
 
 +
Nové úplné vydání vydaly v roce [[2015]] společně [[nakladatelství Sypták]] a [[Dědictví Svatováclavské]] (spojené s brněnským priorátem [[Kněžské bratrstvo sv. Pia X.|FSSPX]]). Jde o neupravený přetisk vydání z roku 1952 doplněný dodatkem zohledňujícím liturgické reformy papeže [[Jan XXIII.|Jana XXIII.]] z roku [[1962]].<ref>[http://ikarmel.cz/kniha/Rimsky-misal-z-roku-1962_PSY0075.html Karmelitánské nakladatelství]</ref>
== Dílo ==
== Dílo ==
* ''[[Římský misál]]'' - překlad + poznámky (viz [[Schallerův misál]])
* ''[[Římský misál]]'' - překlad + poznámky (viz [[Schallerův misál]])
-
* ''Liturgie''
+
* ''Liturgie'' (1933)
-
* ''Svatý Benedikt: Patriarcha západního mnišstva''
+
* ''Svatý Benedikt: Patriarcha západního mnišstva'' (1947)
== Odkazy ==
== Odkazy ==
Řádka 12: Řádka 19:
* ''[http://www.cdct.cz/petera/data/dil.XII/pet.215.jpeg Stručný životopis]''
* ''[http://www.cdct.cz/petera/data/dil.XII/pet.215.jpeg Stručný životopis]''
* ''[http://www.krasaliturgie.cz/tag/marian-schaller Texty Mariana Schallera]'' na [[Krása liturgie|Kráse liturgie]]
* ''[http://www.krasaliturgie.cz/tag/marian-schaller Texty Mariana Schallera]'' na [[Krása liturgie|Kráse liturgie]]
 +
* ''[https://cs.wikipedia.org/wiki/Marian_Schaller Marian Schaller]'' na české Wikipedii
 +
=== Poznámky a reference ===
=== Poznámky a reference ===
<references/>
<references/>
Řádka 17: Řádka 26:
{{DEFAULTSORT:Schaller, Marian}}
{{DEFAULTSORT:Schaller, Marian}}
[[Kategorie:Benediktini]]
[[Kategorie:Benediktini]]
 +
[[Kategorie:Osobnosti liturgického hnutí]]
[[Kategorie:Narození 1892]]
[[Kategorie:Narození 1892]]
[[Kategorie:Úmrtí 1955]]
[[Kategorie:Úmrtí 1955]]

Verze z 26. 11. 2018, 11:28

Marian Schaller OSB (1892, Praha - 20. březen 1955, Vyšehrad) je benediktinský kněz, převor emauzského kláštera a průkopník českého liturgického hnutí, který přeložil do češtiny Římský misál (viz tzv. Schallerův misál). Zemřel na následky mučení v komunistickém vězení.

Obsah

Život

Narodil se roku 1892 v pražských Slovanech. Roku 1917 složil věčné sliby v benediktinském řádu a zde byl také roku 1922 vysvěcen na kněze. Spolu s dalšími spolubratry aktivně podporoval při klášteře v pražském emauzském klášteře Liturgické hnutí, které bylo spojeno především s vydáváním další liturgické literatury a přeložených pramenů a pořádáním liturgických kongresů.

Navázal na dílo bratra P. Prokopa Baudyše,[1] který padesát let předtím vydal první český misálek pro lid, a sám vytvořil jeho revidovaný překlad, který reflektoval pozdější změny v propriích. První vydání Schallerova Římského misálu, které vyšlo v roce 1925,[2] bylo poměrně brzy rozebráno a dočkalo se několika dalších vydání, z nichž poslední (sedmé) vyšlo péčí České katolické charity v roce 1957, dva roky po Schallerově smrti.

Nové úplné vydání vydaly v roce 2015 společně nakladatelství Sypták a Dědictví Svatováclavské (spojené s brněnským priorátem FSSPX). Jde o neupravený přetisk vydání z roku 1952 doplněný dodatkem zohledňujícím liturgické reformy papeže Jana XXIII. z roku 1962.[3]

Dílo

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. http://librinostri.catholica.cz/?vyhledat=Baudy%C5%A1%20Prokop
  2. http://librinostri.catholica.cz/?vyhledat=Schaller%20Marian
  3. Karmelitánské nakladatelství
Osobní nástroje