Marian Schaller

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m (Dílo)
(Život)
Řádka 2: Řádka 2:
== Život ==
== Život ==
-
Narodil se roku [[1892]] v [[Praha|pražských]] Slovanech. Roku [[1917]] složil věčné sliby v [[Benediktíni|benediktinském řádu]] a zde byl také roku [[1922]] vysvěcen na kněze. Po svém kněžském svěcení se ujal díla po zemřelém spolubratrů P. Prokopa Borudyše, který padesát let předtím vydal první český msálek pro lid a sám vytvořil jeho revidovaný překlad, který reflektoval pozdější změny v [[proprium|propriích]]. První vydání Římského mislá, které vyšlo v roce [[1925]]<sup>[Zdroj?]</sup> bylo poměrně brzy rozebráno a dočkalo se několika dalších vydání, z nichž poslední sedmé vyšlo péčí České katolické charity v roce [[1957]].<ref>Dva roky po jeho smrti.</ref> Spolu s dalšími spolubratry aktivně podporoval při klášteře v [[Emauzský klášter (Praha)|pražském emauzském klášteře]] [[Liturgické hnutí]], které bylo spojeno především s vydáváním další liturgické literatury a přeložených pramenů a pořádáním liturgických kongresů.
+
Narodil se roku [[1892]] v [[Praha|pražských]] Slovanech. Roku [[1917]] složil věčné sliby v [[Benediktíni|benediktinském řádu]] a zde byl také roku [[1922]] vysvěcen na kněze. Spolu s dalšími spolubratry aktivně podporoval při klášteře v [[Emauzský klášter (Praha)|pražském emauzském klášteře]] [[Liturgické hnutí]], které bylo spojeno především s vydáváním další liturgické literatury a přeložených pramenů a pořádáním liturgických kongresů.
 +
 
 +
Navázal na dílo bratra P. [[Propop Baudyš|Prokopa Baudyše]],<ref>http://librinostri.catholica.cz/?vyhledat=Baudy%C5%A1%20Prokop</ref> který padesát let předtím vydal první český misálek pro lid a sám vytvořil jeho revidovaný překlad, který reflektoval pozdější změny v [[proprium|propriích]]. První vydání Schallerova Římského misálu, které vyšlo v roce [[1925]],<ref>http://librinostri.catholica.cz/?vyhledat=Schaller%20Marian</ref> bylo poměrně brzy rozebráno a dočkalo se několika dalších vydání, z nichž poslední (sedmé) vyšlo péčí [[Česká katolická charita|České katolické charity]] v roce [[1957]], dva roky po Schalerově smrti.
== Dílo ==
== Dílo ==

Verze z 27. 3. 2013, 12:26

Marian Schaller OSB (1892, Praha - 20. březen 1955, Vyšehrad) je bendiktinský kněz, převor emauzského kláštera a průkopník českého liturgického hnutí, který přeložil do češtiny Římský misál (viz tzv. Schallerův misál). Zemřel na následky mučení v komunistickém vězení.

Obsah

Život

Narodil se roku 1892 v pražských Slovanech. Roku 1917 složil věčné sliby v benediktinském řádu a zde byl také roku 1922 vysvěcen na kněze. Spolu s dalšími spolubratry aktivně podporoval při klášteře v pražském emauzském klášteře Liturgické hnutí, které bylo spojeno především s vydáváním další liturgické literatury a přeložených pramenů a pořádáním liturgických kongresů.

Navázal na dílo bratra P. Prokopa Baudyše,[1] který padesát let předtím vydal první český misálek pro lid a sám vytvořil jeho revidovaný překlad, který reflektoval pozdější změny v propriích. První vydání Schallerova Římského misálu, které vyšlo v roce 1925,[2] bylo poměrně brzy rozebráno a dočkalo se několika dalších vydání, z nichž poslední (sedmé) vyšlo péčí České katolické charity v roce 1957, dva roky po Schalerově smrti.

Dílo

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. http://librinostri.catholica.cz/?vyhledat=Baudy%C5%A1%20Prokop
  2. http://librinostri.catholica.cz/?vyhledat=Schaller%20Marian
Osobní nástroje