Maxmilián Kolbe

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Sv. Maxmilián Kolbe

Svatý Maxmilián Maria Kolbe (polsky Maksymilian Maria Kolbe, občanským jménem Rajmund Kolbe; 8. leden 189414. srpen 1941) je polský katolický kněz, minorita, filosof, teolog, misionář a mučedník, mimo jiné zakladatel františkánských klášterů v Paprotnii (Niepokalanów) a Nagasaki.

Byl propagátorem používání moderních prostředků při pastoraci a evangelizaci, v klášteře Niepokalanów zřídil obrovské tiskařské závody, které produkovaly katolické časopisy (zejména Rytíř Neposkvrněné, Malý deník a Serafínská pochodeň), jakož i další tiskoviny. Založil též Rytířstvo Neposkvrněné, které mělo už za jeho života tisíce členů.

Za druhé světové války Kolbe v Niepokalanówě, který byl tehdy největším františkánským klášterem na světě, zřídil tajné úkryty pro uprchlíky před nacismem, kterými prošlo postupně asi 2-3 tisíce lidí, včetně stovek Židů. Jeho františkáni i jinak pomáhali odboji, zejména jako poslové, kontaktní osoby a padělatelé dokladů.

V roce 1941 byl zatčen a skončil v Osvětimi, kde zemřel v hladové komoře, když nabídl svůj život výměnou za život jednoho z deseti vězňů, kteří byli odsouzeni k smrti hladem za to, že z tábora předtím jeden vězeň utekl. 17. října 1971 jej papež Pavel VI. blahoslavil a 10. října 1982 jej Jan Pavel II. prohlásil za svatého. Církev slaví jeho památku 14. srpna.

Obsah

Odkazy

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Maksymilian Kolbe

Literatura

Poznámky a reference

  1. Podle Radomíra Malého nejzdařilejší životopis dostupný v českém jazyce, viz článek Maxmilián Kolbe: Proč nepohodlný světec?, Duše a hvězdy 12. 8. 2011
Osobní nástroje