Mezinárodní den žen

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Mezinárodní den žen je svátek od roku 1975 uznávaný OSN a připadající na 8. března, který má oslavovat ženy a podporovat jejich boj o rovnoprávné postavení ve společnosti. Česká republika jej řadí mezi tzv. významné dny.

Svátek má původ v radikálním socialistickém a feministickém hnutí, která ho začala slavit na počátku 20. století jako den oslavující ženy a boj za jejich socialisticky a feministicky pojatá práva a jako alternativu dne matek, často byl pak silně podporován a hojně propagandisticky a ideologicky využíván komunistickými režimy.

V České republice využívají některé protikomunistické kruhy datum 8. března k tomu, aby připomněly památku žen povražděných komunistickým režimem v Československu.[1]

Obsah

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. Viz např. prohlášení facebookové skupiny "Bez komunistů" (odkazy dodány na Katopedii): „8. března, v den dříve slavený jako Mezinárodní den žen, si připomínáme ženy zavražděné komunisty. 14-letou Káťu Ehrenfeldovou, kterou společně s její mámou Olgou Ehrenfeldovou, a s Márií Rozmaňovou, rozstříleli u hranic. 2-měsíční Boženku Modrou, kterou nechali zemřít v komunistickém kriminále, kde byla se svojí maminkou. Zdenu Mašínovou starší, kterou nechali zemřít na betonové podlaze kobky. Miladu Horákovou, kterou zavraždili pomalým škrcením. Zdenku Schelingovou, kterou umučili ve vězení. A mnoho dalších žen. Čest jejich památce.
Osobní nástroje