Michael

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: '''Michael''' či '''Michal''' je mužské jméno hebrejského původu, které znamená ''„Kdo je jako Bůh“'' či ''„Bohu podobný“''. Patří mezi poměrně čast…)
m
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Michael''' či '''Michal''' je mužské jméno hebrejského původu, které znamená ''„Kdo je jako Bůh“'' či ''„Bohu podobný“''. Patří mezi poměrně často používaná jména v rámci křesťanských komunit a celého prostoru západní civilizace. V ČR se mimo výše uvedených a Čechy běžně užívaných variant jména ve významné míře vyskytuje ještě především u východních menšin oblíbená varianta '''Mykhaylo'''.  
+
'''Michael''' či '''Michal''' je mužské jméno hebrejského původu, které znamená ''„Kdo je jako Bůh“'' či ''„Bohu podobný“''. Patří mezi poměrně často používaná jména v rámci křesťanských komunit a celého prostoru západní civilizace. Ženskou obdobou tohoto jména je '''[[Michaela|Micha(e)la]]'''.
-
Celkem nosí nějakou variantu tohoto jména něco okolo 150 tisíc obyvatel ČR a jeho obliba stoupá. Ženskou obdobou tohoto jména je '''[[Michaela|Micha(e)la]]'''.
+
V ČR se mimo výše uvedených a Čechy běžně užívaných variant jména ve významné míře vyskytuje ještě především u „východních menšin“ oblíbená varianta '''Mykhaylo'''. Celkem nosí nějakou variantu tohoto jména něco okolo 150 tisíc obyvatel ČR a jeho obliba stoupá.
Nejznámějším nositelem tohoto jména je [[archanděl Michael]], první z [[anděl]]ů a kníže nebeských vojsk. Církev si jeho památku připomíná [[29. září]], na kterýžto den umisťují [[jmeniny]] Micha(e)lů i český a slovenský občanský kalendář.
Nejznámějším nositelem tohoto jména je [[archanděl Michael]], první z [[anděl]]ů a kníže nebeských vojsk. Církev si jeho památku připomíná [[29. září]], na kterýžto den umisťují [[jmeniny]] Micha(e)lů i český a slovenský občanský kalendář.

Verze z 3. 8. 2012, 12:40

Michael či Michal je mužské jméno hebrejského původu, které znamená „Kdo je jako Bůh“ či „Bohu podobný“. Patří mezi poměrně často používaná jména v rámci křesťanských komunit a celého prostoru západní civilizace. Ženskou obdobou tohoto jména je Micha(e)la.

V ČR se mimo výše uvedených a Čechy běžně užívaných variant jména ve významné míře vyskytuje ještě především u „východních menšin“ oblíbená varianta Mykhaylo. Celkem nosí nějakou variantu tohoto jména něco okolo 150 tisíc obyvatel ČR a jeho obliba stoupá.

Nejznámějším nositelem tohoto jména je archanděl Michael, první z andělů a kníže nebeských vojsk. Církev si jeho památku připomíná 29. září, na kterýžto den umisťují jmeniny Micha(e)lů i český a slovenský občanský kalendář.

Obsah

Známí nositelé jména

Svatí

Duchovní

Ostatní

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. V TK samostatně, v KPVI v rámci společného svátku svatých archandělů i s archanděli Gabrielem a Rafaelem
  2. Též Michal Pro.
Osobní nástroje