Mildred Fay Jefferson

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Dr. Mildred Fay Jefferson (4. duben 1926 Pittsburg Texas - 15. říjen 2010 Cambridge Massachusetts) byla americká lékařka, první černošská absolventka Harvard Medical School a jedna z vůdčích osobností amerického hnutí pro-life a pro-life feminismu. Byla spoluzakladatelkou a později i prezidentkou National Right to Life Committee (1975-1978), 33 let vedla Right to Life Crusade. Za svůj život byla jednou vdaná, ale bezdětná.

Obsah

Životopis

Narodila se v Pittsburgu jako jediné dítě manželům Millardovi and Guthrie Jeffersonovým, metodistickému služebníkovi a školní učitelce. Jeffesronová byla vychována v Carthage v Texasu. Jako malá sledovala městského lékaře, jak jel vykonávat návštěvu nemocných, jedoucího na bričce tažené koněm projíždějící kolem jejich domu, což byla její první inspirace pro to, aby se později stala lékařkou.

V šestnácti letech dosáhla bakalářského titulu na Texas College a následně šla studovat na lékařskou fakultu na Tufts University, kde získala magisterské vzdělání. Následně šla studovat na Harvard Medical School, kterou absolvovala jako první černoška vůbec v roce 1951.

Kolem roku 1970 jako zkušená lékařka se zaběhlou praxí založila organizaci Massachusetts Citizens for Life. O něco později již byla činná v National Right to Life Committee (NRLC), kde od roku 1971 byla součástí Board of Directors. Nálsedně byla od roku 1973 viceprezidentkou a v letech 1975 - 1978 prezidentkou NRLC.[1]

Roku 1980 nasměrovala NRLC k politickému aktivismu a podpoře pro-life politiků a jejich kandidatur do různých politických funkcí. Vzniklo tak v rámci organizace tzv. Political Action Committee, která se snažila politicky lobovat proti eutanazii a potratům napříč politickým spktrem celých SPojených států amerických. I přesto, že byla republikánka, pomáhala pro-life smýšlející demokratce Ellen McCormack v její kandidatuře za Democratic Party do prezidentských primárek v roce 1976. Kromě NRLC působila Mildred Jefferson ještě v předsednictvech dalších více než 30 amerických pro-life organizací a asociací.

Jedním z jejích nejvýraznějších počinů je také obrácení amerického prezidenta Ronalda Regana, který byl až do roku zastánce postojů pro-abortion spektra, a právě na základě jednoho z jejích dopisů se stal podporovatelem činnosti pro-life. Jeffersonové tehdy Regan odpověděl v jednom dopise následující:

You have made it irrefutably clear that an abortion is the taking of a human life, I am grateful to you (Učinila jste nevyvratitelně jasným to, že potrat je odnětím lidského života, za což jsem vám vděčný).


Mildred byla nalezena mrtvá ve svém cambridgském domě dne 15. října 2010. Za svůj život byla jen jednou vdaná, ale rozvedla se a nikdy neměla děti. Pohřbena je ve svém rodišti v Carthage v Texasu.

Politické aktivity

Pokládala se za příslušníka Lincolnovského republikánství. Za republikány byla činná během prezidentských voleb v roce 1980, kdy v rámci federálního státu Massachusetts podpořila Reganovu kandidaturu na prezidenta USA. Za republikány také neúspěšně kandidovala ve volbách do amerického senátu v letech 1982, 1990 a 1994.

Poznámky a reference

  1. Video na serveru Youtube.com.

Odkazy

Externí odkazy

Osobní nástroje