Němý výkřik

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Autor snímku, gynekolog Bernard Nathanson

Němý výkřik (orig. The Silent Scram) je americký dokumentární film z roku 1984, který pomocí ultrazvuku ukazuje průběh umělého potratu 12 týdnů starého plodu. Dočkal se celosvětového rozšíření a je často jedním z ústředních bodů argumentace proti interrupcím. Autorem snímku je prof. Bernard Nathanson, původně gynekolog - potratový specialista a jeden z nejvýznamnějších propotratových aktivistů v USA, později vášnivý odpůrce potratů.

Obsah

Kritika

Film je propotratovými aktivisty napadán pro údajné nepřesnosti, zavádějící tvrzení a původně též pro údajnou účelovou manipulaci s ultrazvukovým záznamem (poslední bod byl většinou kritiků opuštěn poté, co jej experti přes ultrazvuk v čele s prof. Ianem Donaldem vyloučili).[1]

Uváděná kritika zpravidla výlučně vychází z „panelu expertů“, který v roce 1985 zorganizovala organizace Planned Parenthood, největší sdružení propotratových organizací na světě. Jeho členy byli výhradně propotratoví aktivisté a specialisté na provádění potratů. Stanovisko panelu je tak odmítáno s tím, že jeho tvrzení jsou často velice demagogická a zavádějící a často se opírají o autoritativní tvrzení, která nejsou vědecky podložena.

Související články

  • Zatmění rozumu - druhý dokument prof. Nathansona zabývající se potratem 20 týdnů starého plodu

Odkazy

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. Určité úpravy samozřejmě byly učiněny, například zrychlení některých dějů, aby byly lépe pozorovatelné a rozeznatelné, nikterak ale nevybočují ze standartních metod používaných u naučných filmů.
Osobní nástroje