Neil Armstrong

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Neil Armstrong (5. srpna 1930, Wakaponeta, Ohio, USA - 25. srpna 2012, USA) byl americký zkušební vojenský pilot a kosmonaut, který jako první člověk stanul 20. července 1969 na Měsíci.


Obsah

Život

Narodil se 5. srpna 1930 ve Wakaponeta v americkém státě Ohio. V mládí byl skautem a zajímal se o létání. Od svých 16 let, kdy získal svou první pilotní licenci, začal své schopnosti ještě více rozvíjet. Studoval na Purdueově univerzitě a krátce před jejím skončením vstoupil do americké armády, kde se stal bojovým letcem a absolvoval na osm desítek bojových letů v rámci války v Koreji. Roku 1955 získal místo zkušebního pilota v NACA (ředchůdkyně dnešní NASA). Pilotoval jako vůbec první několik unikátních strojů (např. Bell X-1) a podíval se roku 1966 poprvé do vesmíru jako pilot lodi Gemini 8. Svou životní cestu nastoupil s Buzzem Aldrinem a Michaelem Collinsem 16. července 1969. Při letu na měsíc si podle některých informací do skafandru pouštěl zvuk novosvětské symfonie Antonína Dvořáka.

Na povrch Měsíce dosedl s Buzzem Aldrinem v modulu Eagle. Při samotném výstupu z modulu pronesl památná slova - Je to jen malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo, která se zapsala navěky do dějin kosmonautiky a objevování vesmíru. Po návratu obdržel americkou medaili Svobody, byl po něm pojmenován jeden z měsíčních kráterů, který se nachází poblíž místa přistání. V NASA poté pracoval ještě do roku 1971, kdy odešel vyučovat leteckou mechaniku na Cinncinatskou univerzitu. Několik let pak i podnikal jako poradce leteckých firem a byl také jedním z vyšetřovatelů smrtící havárie raketoplánu Challenger.

Nikdy ze sebe nedělal celebritu a žil spíše v ústraní. V červenci 2012 kvůli značným obtížím se srdcem podstoupil operaci, při které mu byl do těla vložen bypass. Zpočátku se mu v rekonvalesci po operaci dařilo dobře, ale měsíc poté - 25. srpna 2012 náhle vydechl naposled.


Řekli o Armstrongrovi

  • Neil byl jeden z největších amerických hrdinů - nejen své doby, ale všech dob. Barack H. Obama
  • Byl nejlepší a bude mi strašně chybět. Michael Collins
  • Sešel jsem se a mluvil jsem s Neilem Armstrongem před několika týdny - jeho nadšení pro vesmír, vědu a objevy a jeho oddanost Americe mě budou inspirovat po celý život. Mitt Romney

Odkazy

Externí odkazy

Osobní nástroje