Pákistán

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Islámská republika Pákistán je přímořský stát ležící v jižní Asii při severním pobřeží Arabského moře. Na jihozápadě hraničí s Íránem, na severozápadě s Afghánistánem, na severovýchodě s Čínou a na jihovýchodě s Indií. S posledním státem má dlouhodobě napjaté vztahy kvůli sporu o Kašmír a kvůli tomu, že na pákistánském území nacházejí zázemí v Indii operující islámské teroristické skupiny.

Pákistán je islámskou federativní republikou, druhou nejlidnatější islámskou zemí a jedinou islámskou zemí disponující jadernými zbraněmi. Zároveň je zemí smutně proslulou brutálním pronásledováním náboženských menšin, především křesťanů, nicméně jeho jaderný arsenál a vojenské spojenectví se USA značně redukují ochotu a schopnost zbytku světa mu to důrazněji vyčítat.

Obsah

Lidská práva

Pákistán je převážně sunnitským státem, který brutálně potlačuje náboženské menšiny, především křesťany a hinduisty.[1] Některé úřady smějí zastávat pouze muslimové.

Křesťané jsou vystaveni rozličným formám násilí a nucení ke konverzi k islámu, přičemž u státních úřadů zpravidla nenajdou zastání.[2] Běžné jsou pogromy na křesťany a ničení jejich majetku, únosy a znásilňování křesťanských žen a dívek muslimy a jejich následně násilím vynucené sňatky a konverze na islám, což je sice nezákonné, ale policie a soudy v takových případech většinou odmítají zasáhnout.[3]

Během katastrofálních záplav, které postihly Pákistán v roce 2010, byla řada křesťanských komunit zaplavena prostě proto, že jejich muslimští sousedé úmyslně svedli vodu hrázemi na jejich sídla. Po záplavách byla křesťanům humanitární pomoc distribuovaná státní cestou zpravidla buďto úplně odepřena, nebo nabídnuta pod podmínkou, že konvertují k islámu.

Obrovské nebezpečí představuje velice volně vykládaný a k pronásledování náboženských minorit hojně zneužívaný tzv. zákon o rouhání, který trestá rozličné „urážky“ islámu, jeho posvátných textů a především Mohameda, podle kterého může být provinilci uložen až trest smrti.[4]

V zemi pomáhá Křesťanská mezinárodní solidarita.[5]

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. http://www.csi-cr.cz/pakistan_smrtici_utoky_.php
  2. http://mucednici.prayer.cz/archiv.php?id=pakistan
  3. http://mucednici.prayer.cz/pnp.php?datum=2010-08-22
  4. http://www.csi-cr.cz/pakistan_smrtici_utoky_.php
  5. http://www.csi-cr.cz/pakistan_smrtici_utoky_.php
Osobní nástroje