Paddy Kelly

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Paddy Kelly (2012)

Paddy Kelly (vlastním jménem Michael Patrick Kelly, * 5. prosince 1977, Dublin, Irsko) je irský křesťanský zpěvák a textař, někdejší člen populární skupiny The Kelly Family.

V České republice vystoupil nejdříve v roce 1997 spolu s rodinnou kapelou a sólově již jako řeholník roku 2010 v několika kostelech (Praha, Olomouc).

Obsah

Život

Narodil se 5. prosince 1977 v Dublinu jako desáté z dvanácti dětí Barbary Ann Kellyové a jejího manžela Daniela Jerome Kellyho. Na svět přišel za asistence otce, protože porodní bába nestačila včas přijít.[1] Ti již v šedesátých letech opustili USA, aby spřízněni s tradicemi nejprve Španělska a následně i dalších evropských zemí, objížděli jednotlivé země a získali si tím věhlas v oblasti folku. Jeho maminka zemřela v roce 1982 poté, co jí zjistili zhoubnou rakovinu prsu. Roku 1988 se rodina přestěhovala do Německa, kde si později pořídila vlastní zámeček a založila společnost "KEL-Life". Jelikož děti nechodili do školy, vyučoval je doma sám otec a děti dělali každý rok srovnávací zkoušky na státní škole.

Malý Paddy měl již v útlém věku velmi čistý hlas, ale na pouličních koncertech začal se skupinou vystupovat až od svých dvanácti let. Když roku 1989 padla Berlínská zeď a skupina přijela hrát do tehdejšího východní Berlína. Při zpěvu písně Amazing Grace malý Paddy začal brečet. Jednalo se totiž o oblíbenou píseň jeho matky, kterou maličký Paddy podle některých zdrojů zpíval i na jejím pohřbu.[2] Právě jeho vztah k brzy zemřelé matce ovlivnil celou jeho pozdější tvorbu. Roku 1990, poté co otec Daniel prodělal mozkovou příhodu, začala skupina objíždět Německo v dvoupatrové autobuse a postupně se přeorientovalo na vlastní tvorbu. Přelomovým byl rok 1994, kdy vyšlo album Over the Hump a malý Paddy zazářil písní "An Angel" a později i s písní Fell in Love With an Alien (1996). Značka "The Kelly Family" byla okamžitě na světě a vnějškově díky ní Evropa zažila návrat hippie módy dlouhých vlasů a uvolněný životní styl ve stylu "on the road".

I když se stal miláčkem publika pro svůj zevnějšek a vynikající hlasový projev, uvnitř se cítil prázdný. Celkový nedostatek soukromí, rozchod s dlouholetou přítelkyní a zhoršené vztahy se sourozenci vedly ke stupňujícím se depresím, které vedli dokonce i k neúspěšnému pokusu o sebevraždu v roce 1998. Rozhodl se znovu nalézt sám sebe, přečetl si celou Bibli, Korán, zajímal se dokonce i o buddhistické nauky. Nakonec však zjistil, že nejlepší bude prohloubit svou víru v křesťanského Boha a svěřit se Panně Marii. Podobnou konverzi jako on prožila i značná část rodiny a tak si postupně k sobě všichni sourozenci našli cestu. Roku 2002 šokoval své fanynky tím, že si nechal ostříhat své dlouhé vlasy. Roku 2002 vyšlo další skupinové album La Patata, ve kterém Paddy zabodoval písní Brother,Brother, kterou věnoval svým sourozencům. 5. srpna 2002 jeho otec Dan podlehl své dlouho trvající nemoci. Paddy v roce 2003 vůbec poprvé se oddělil od zbytku kapely a slavil úspěchy na sólové dráze.

Paddy Kelly v Medjugorje v srpnu 2008

V jeho albu Pray,Pray, Pray se značně projevil jeho zájem o medjugorská zjevení, která značně explicitně ventiluje právě v jednoduché písni Pray,Pray, Pray. Kromě tohoto alba v témže roce vychází i album In Exile a When you sleep, k jehož vzniku podstatně přispěl jeho synovec Gabriel. Ačkoli se zdálo, že již nic zvláštního se v Paddyho životě už téměř nemůže stát (našel si novou přítelkyni, začal bojovat za lidská práva a celosvětový mír)[3] oznámil roku 2004 odchod z kariéry, vstoupil do řádu a začal studovat v jižní Francii filosofii a teologii. Po dlouhé odmlce vystoupil již jako řadový bratr John Paul Mary v srpnu 2008 na festivalu MladiFest v chorvatském poutním místě Medjugorje[4] a pak ještě uskutečnil menší náboženské turné po evropských kostelích. Přílišný zájem o mnohé projekty však vedl k tomu, že nakonec musel v březnu 2011 klášter i řeholi opustit a vrátit se do běžného života a začít za finanční pomoci rodiny znovu.[5] 25. března 2011 poprvé od odchodu z kláštera vystoupil na koncertě před pařížským chrámem Notre Dame. V současnosti se svou speciální doprovodnou kapelou uskutečňuje turné Agapé-tour.

Diskografie

Sólová alba

 • In Exile (2003, Universal Music)
 • When you sleep (2003, Universal Music)
 • Pray,Pray, Pray (2003, Universal Music)

Spolupráce s Kelly Family

 • Live (1988, Kel-Life)
 • Keep On Singing (1989, Kel-Life)
 • New World (1990, Kel-Life)
 • Honest Workers (1991, Kel-Life)
 • Street Life (1992, Kel-Life)
 • The Very Best Over 10 Years (1993, Kel-Life)
 • Wow (1993, Kel-Life)
 • Over The Hump (1994, Kel-Life)
 • Christmas For All (1994, Kel-Life / EMI)
 • Almost Heaven (1996, Kel-Life / EMI)
 • Growin' Up (1997, Kel-Life / EMI)
 • Live Live Live (1998, Kel-Life)
 • From Their Hearts (1998, Kel-Life / EMI)
 • The Bonus-Tracks Album (1999, Kel-Life)
 • Best Of The Kelly Family (1999, Kel-Life / BMG Ariola)
 • Best Of The Kelly Family 2 (1999, Kel-Life / BMG Ariola)
 • La Patata (2002, Kel-Life / Polydor / Universal Music)
 • Homerun (2004, Kel-Life / Polydor / Universal Music)

Reference

 1. http://zivotopis.osobnosti.cz/paddy-kelly.php
 2. The Kelly Family - Amazing Grace (paddy crying) - YOUTUBE.com
 3. Během protestů ve Washingtonu namířeným proti válce v Iráku byl 15. února2003 spolu s dalšími účastníky zatčen. Paddy arrested in New York - kellys.wz.cz
 4. http://www.youtube.com/watch?v=hKnMufUzsxA , http://www.youtube.com/watch?v=UBAwcwBU5qI&feature=related
 5. http://www.promiflash.de/paddy-kelly-kultur-schock-nach-klosteraufenthalt-11111158.html

Odkazy

Externí odkazy

Osobní nástroje