Papežská akademie pro život

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: '''Papežská akademie pro život''' (lat. ''Pontificia Academia Pro Vita'', it. ''Pontificia Accademia per la Vita'') je papežská akademie založená [[motu proprio|mote…)
 
(Není zobrazeno 12 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Papežská akademie pro život''' (lat. ''Pontificia Academia Pro Vita'', it. ''Pontificia Accademia per la Vita'') je papežská akademie založená [[motu proprio|motem proprio]] ''[[Vitae mysterium]]'', které vydal [[papež]] [[Jan Pavel II.]] dne [[11. únor]]a [[1994]]. Jejím úkolem je podpora a ochrana lidského života z mezidisciplinární perspektivy, pěstování a podpora [[kultura života|kultury života]] a výzkum a odborné poradenství [[Svatý stolec|Svatému stolci]] ve věcech [[bioetika|bioetiky]] a souvisejících oblastí [[morální teologie]].  
+
'''Papežská akademie pro život''' (lat. ''Pontificia Academia Pro Vita'', it. ''Pontificia Accademia per la Vita'') je papežská akademie založená [[motu proprio|motem proprio]] ''[[Vitae mysterium]]'', které vydal [[papež]] [[Jan Pavel II.]] dne [[11. únor]]a [[1994]].  
-
Akademie má okolo 60 řádných členů, mezi nimiž jsou tři [[Češi]]: [[Petr Hach]], [[Jaroslav Šturma]] a [[Květoslav Šipr]]. Současným prezidentem akademie je [[Ignacio Carrasco de Paula]].
+
Jejím úkolem byla podpora ochrany lidského života a jeho důstojnosti z mezidisciplinární perspektivy, pěstování a podpora [[kultura života|kultury života]] a výzkum a odborné poradenství [[Svatý stolec|Svatému stolci]] ve věcech [[bioetika|bioetiky]] a s ní souvisejících oblastí [[morální teologie]]. V roce [[2010]] měla 51 řádných členů, mezi nimiž byli tři [[Češi]] ([[Petr Hach]], [[Jaroslav Šturma]] a [[Květoslav Šipr]]), 14 čestných členů a 72 členů-korespondentů.
 +
 
 +
V roce 2016 ji [[František I.|papež František]] de fakto zlikvidoval - formálně zůstala zachována, ale byla zcela překopána její statuta, takže její členové už nemusí zastávat pro-life postoje (!!) a její tematický záběr je mnohem širší. K 31. prosinci [[2016]] pak papež propustil všechny dosavadní členy Akademie.<ref>http://www.lifenews.sk/node/11646</ref> Mezi novými členy, jmenovanými v roce 2017 je několik hlásajících postoje zcela neslučitelné s katolickou vírou v oblasti bioetických otázek. Minimálně dva členové zástávají pozice neslučitelné s naukou Církve o právu na život (jeden obhajuje částečnou legalitu [[umělý potrat|potratů]], druhý [[euthanasie]]).<ref>http://www.duseahvezdy.cz/2017/06/16/potratar-v-papezske-akademii-pro-zivot/</ref><ref>https://www.lifesitenews.com/news/euthanasia-by-starvation-supporter-shadow-synod-participant-appointed-to-va</ref> Velkým problémem je i skandální osobnost jejího současného prezidenta [[Vincenzo Paglia|Vincenza Paglii]].<ref>http://www.duseahvezdy.cz/2017/03/30/papez-frantisek-a-papezska-akademie-pro-zivot/</ref>
 +
 
 +
Na podzim 2017 založili bývalí členové Akademie a další pravověrní laici [[Akademie Jana Pavla II. pro lidský život a rodinu|Akademii Jana Pavla II. pro lidský život a rodinu]], která má nahradit obě klíčové instituce založené Janem Pavlem II. a zlikvidované papežem Františkem: Papežskou akademii pro život i [[Institut Jana Pavla II. pro studium manželství a rodiny]].<ref>http://www.duseahvezdy.cz/2017/10/31/byvali-clenove-papezske-akademie-pro-zivot-zalozili-novou-akademii/</ref>
== Prezidenti ==
== Prezidenti ==
Řádka 8: Řádka 12:
* [[Elio Sgreccia]] ([[2005]] – [[2008]])
* [[Elio Sgreccia]] ([[2005]] – [[2008]])
* [[Rino Fisichella]] ([[2008]] - [[2010]])
* [[Rino Fisichella]] ([[2008]] - [[2010]])
-
* [[Ignacio Carrasco de Paula]] (od [[2010]])
+
* [[Ignacio Carrasco de Paula]] ([[2010]] - [[2016]])
 +
* [[Vincenzo Paglia]]
 +
 
 +
== Odkazy ==
 +
=== Externí odkazy ===
 +
* [http://www.academiavita.org/homepage1024.html Oficiální stránky] (angl., it., šp.)
 +
=== Poznámky a reference ===
 +
<references/>
-
[[Kategorie:Pro-life organizace]]
+
[[Kategorie:Papežská akademie pro život]]
-
[[Kategorie:Katolická církev]]
+

Aktuální verze z 31. 10. 2017, 04:13

Papežská akademie pro život (lat. Pontificia Academia Pro Vita, it. Pontificia Accademia per la Vita) je papežská akademie založená motem proprio Vitae mysterium, které vydal papež Jan Pavel II. dne 11. února 1994.

Jejím úkolem byla podpora ochrany lidského života a jeho důstojnosti z mezidisciplinární perspektivy, pěstování a podpora kultury života a výzkum a odborné poradenství Svatému stolci ve věcech bioetiky a s ní souvisejících oblastí morální teologie. V roce 2010 měla 51 řádných členů, mezi nimiž byli tři Češi (Petr Hach, Jaroslav Šturma a Květoslav Šipr), 14 čestných členů a 72 členů-korespondentů.

V roce 2016 ji papež František de fakto zlikvidoval - formálně zůstala zachována, ale byla zcela překopána její statuta, takže její členové už nemusí zastávat pro-life postoje (!!) a její tematický záběr je mnohem širší. K 31. prosinci 2016 pak papež propustil všechny dosavadní členy Akademie.[1] Mezi novými členy, jmenovanými v roce 2017 je několik hlásajících postoje zcela neslučitelné s katolickou vírou v oblasti bioetických otázek. Minimálně dva členové zástávají pozice neslučitelné s naukou Církve o právu na život (jeden obhajuje částečnou legalitu potratů, druhý euthanasie).[2][3] Velkým problémem je i skandální osobnost jejího současného prezidenta Vincenza Paglii.[4]

Na podzim 2017 založili bývalí členové Akademie a další pravověrní laici Akademii Jana Pavla II. pro lidský život a rodinu, která má nahradit obě klíčové instituce založené Janem Pavlem II. a zlikvidované papežem Františkem: Papežskou akademii pro život i Institut Jana Pavla II. pro studium manželství a rodiny.[5]

Obsah

Prezidenti

Odkazy

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. http://www.lifenews.sk/node/11646
  2. http://www.duseahvezdy.cz/2017/06/16/potratar-v-papezske-akademii-pro-zivot/
  3. https://www.lifesitenews.com/news/euthanasia-by-starvation-supporter-shadow-synod-participant-appointed-to-va
  4. http://www.duseahvezdy.cz/2017/03/30/papez-frantisek-a-papezska-akademie-pro-zivot/
  5. http://www.duseahvezdy.cz/2017/10/31/byvali-clenove-papezske-akademie-pro-zivot-zalozili-novou-akademii/
Osobní nástroje