Papežská akademie pro život

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Papežská akademie pro život (lat. Pontificia Academia Pro Vita, it. Pontificia Accademia per la Vita) je papežská akademie založená motem proprio Vitae mysterium, které vydal papež Jan Pavel II. dne 11. února 1994.

Jejím úkolem byla podpora ochrany lidského života a jeho důstojnosti z mezidisciplinární perspektivy, pěstování a podpora kultury života a výzkum a odborné poradenství Svatému stolci ve věcech bioetiky a s ní souvisejících oblastí morální teologie. V roce 2010 měla 51 řádných členů, mezi nimiž byli tři Češi (Petr Hach, Jaroslav Šturma a Květoslav Šipr), 14 čestných členů a 72 členů-korespondentů.

V roce 2016 ji papež František de fakto zlikvidoval - formálně zůstala zachována, ale byla zcela překopána její statuta, takže její členové už nemusí zastávat pro-life postoje (!!) a její tematický záběr je mnohem širší. K 31. prosinci 2016 pak papež propustil všechny dosavadní členy Akademie, noví budou jmenováni až v průběhu roku 2017.[1] Velkým problémem je i skandální osobnost jejího současného prezidenta Vincenza Paglii.[2]

Obsah

Prezidenti

Odkazy

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. http://www.lifenews.sk/node/11646
  2. http://www.duseahvezdy.cz/2017/03/30/papez-frantisek-a-papezska-akademie-pro-zivot/
Osobní nástroje