Pavel Mayer

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

P. Pavel M. Eduard Mayer OP (* 10. května 1962, Karlovy Vary, ČSSR[1]) je český dominikánský kněz, publicista a pro-life aktivista a člen dominikánského konventu v Jabloném v Podještědí. Je členem rady Hnutí Pro život ČR a pravidelně publikuje v nezávislém zpravodajském čtrnáctideníku RC Monitoru.

V době svého působení v olomouckém dominikánském konventu byl od září 2011 do března 2013 na nějaký čas jediný, kdo sloužil v Olomouci mši svatou v dominikánském ritu. Dominikánský ritus dodnes se zájmem slouží vedle nového liturgického mešního řádu.

Život

Narodil se 10. května 1962 v Karlových Varech. Ve své cestě ke kněžství se rozhodl po přečtení životopisu svatého Dominika pro dominikánský řád a roku 1987 složil časné a v r. 1990 slavné sliby. Na kněze byl vysvěcen 28. června 1992. Do roku 2010 působil ve farnosti spravované dominikány v Jablonném v Podještědí. V letech 2010 - 2014 působil jako člen dominikánského konventu v Olomouci, kde zároveň byl nápomocný jako duchovní rádce místní pobočky Hnutí pro život ČR. 26. června 2012 s ní pořádal na olomouckém Horním náměstí happening Odvaha k životu, který následně přerostl ve stejnojmenný pochod, který se od listopadu 2012 pořádá každý sudý měsíc. Od září 2014 je opět duchovním správcem u hrobu sv. Zdislavy z Lemberka v Jablonném v Podještědí.

Názory a aktivity

V roce 2010 signoval petici Kněží podporují rodiče podporující rodiče bojující proti zavedení sexuální výchovy ve školách.

V roce 2011 napsal článek Právo na náboženskou svobodu, [2] který však vyvolal několik kontroverzí především ze strany obhájců Kněžského bratrstva svatého Pia X. a to především kvůli omylnosti/neomylnosti deklarace II. vatikánského koncilu Dignitatis personae a otázkou, zda-li hovoříme o náboženské svobodě (svolení k tomu, aby mohli křesťanští věřící odpadnout od pravé víry) či náboženské toleranci, v čemž Pavel Mayer, který užil pokoncilní teorie a praxe je ve značné rozporu se všeobecným míněním a některým body Syllabu bl. Pia IX..[3]

Poznámky a reference

  1. viz katalog Řádu bratří kazatelů dominikánské provincie - http://op.cz/download/c_2012.pdf
  2. RC Monitor 6/2011, s. 6. dostupné na adrese http://res.claritatis.cz/download/MONITOR-2011-6.pdf
  3. Michal Kretschmer, Právo na náboženskou svobodu? - stránky Institutu sv. Josefa
Osobní nástroje