Petr Fiala

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M.( * 1964) je český historik, bohemista, politolog, poslanec Parlamentu ČR (od 2013 za ODS), bývalý rektor a prorektor Masarykovy univerzity v Brně a 13. ministr školství mládeže a tělovýchovy (2012 - 2013). Od roku 2014 je úřadujícím předsedou Občanské demokratické strany. Spolu s Jiřím Hanušem je spoluautorem a editorem mnoha knižních publikací Centra pro studium demokracie a kultury. Je ženatý a má tři děti.

Kontroverze v posledních letech v souvislosti s jeho osobou v úřádu rektora MU vyvolaly jeho podpory akcím hlasajícím práva homosexuálních menšin a genderovým studiím.

Obsah

Profesní životopis

V letech 1984-1988 vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity J.E. Purkyně (dnešní Masarykova univerzita) českou filologii a historii. Krátce pracoval v Muzeu Kroměřížška také jako redaktor Lidové demokracie. V roce 1990 byl spoluzakladatelem katedry politologie FSS MU, který zároveň v letech 1993-2002 vedl. V roce 1996 se habilitoval na Univerzitě Karlově. V letech 1996-2004 byl ředitelem Mezinárodního politologického ústavu při Masarykově univerzitě v Brně. V roce 2004 zastával funkci děkana na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

V letech 2004 - 2011 byl po dobu dvou funkčních období rektorem Masarykovy univerzity v Brně. V letech 2009-2011 byl předsedou České konference rektorů a členem Rady Evropské univerzitní asociace. Od roku 2012 je členem správní rady univerzity v Řezně.[1]

Ve vědecké práci se specializuje na srovnávací politologii a evropskou politiku. Napsal sám či s kolektivem desítky odborných monografií a působil či působí v řadě odborných orgánů, zabývajících se vysokým školstvím a výzkumem v ČR i v zahraničí.[2]

Politická činnost

Na podzim 2011 se stal hlavním poradcem premiéra Nečase v otázkách vědy.[3] Na konci dubna 2012 mu jako nestraníkovi a dlouhodobému ideovému spolupracovníkovi ODS byla nabídnuta funkce ministra školství[4], kterou přijal. 2. května jej do funkce ministra jmenoval prezident.[5][6]

Nedlouho po svém jmenování do funkce ministra byl Fiala nucen reagovat na druhý ročník státních maturit, ve kterých byl příliš těžký test z matematiky ve vyšší úrovni, který nezvládlo absolvovat více než 6 % maturantů, kteří si jej zvolili.[7] Za pochybení Cermatu i svého úřadu se studentům omluvil, protože si byl vědom, že test studenty příliš stresoval a ubral nové podobě státní zkoušky na prestiži.[8]

Jeho hlavním úmyslem, jak se vyhnout škrtům ve svém resortu na rok 2013 bylo například případné zavedení zápisného na vysokých školách, které již měsíc před jeho nástupem avizoval premiér Petr Nečas.[9]. Fiala uvedl, že samotná novela zákona o vysokých školách, která by zároveň definovala tzv. zápisné, ještě není stále připravena. Ministr však by chtěl zápisné předložit sněmovně jako vládní návrh[10] s tím, aby všichni vysokoškolští studenti platili zápisné již od ledna 2013.[11][12] Zápisné dle něj by mělo být v takové výši, aby nebránilo přístupu ke vzdělání a prostředky ze zápisného zůstaly vysokým školám. Na počátku června proto docílil toho, že stáhnul stávající návrh reformy vysokých škol s tím, že zavedení školného není v programovém prohlášení vlády. Přesto však dodal, že český školský systém nutně potřebuje novelu zákona ovysokých školách, kde by se už s veškerými reformami počítalo.[13] K tvorbě této reformy jako vůbec první ministr školství v historii ČR přizval představitele českých vysokých škol.

Poté, co došlo ke kontroverzím, které vzbudila těžší verze státních maturit z matematiky a způsob hodnocení maturitních slohových prací, odvolal z funkce ředitele Centra pro přípravu maturit (Cermat) jejího dosavadního ředitele Pavla Zeleného a pověřil jejím dočasným vedením dosavadního výkonného ředitele Jiřího Ziku.[14]

Ve svém úřadu musel čelit také odmítnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat literárního historika M. Putny profesorem. [15][16][17] Situace byla nakonec zdánlivě vyřešena tím, že profesorský dekret nakonec nebyl Putnovi odmítnut a předal mu jej právě sám ministr Fiala.[18][19] Sám Fiala se vůči Putnovi sice také vymezil, ale uvedl, že jeho morální postoje a politické aktivity nejsou "důvodem pro odepření akademické kvalifikace, jež je dnes založena na vědeckém a pedagogickém výkonu a je udělována na základě víceúrovňového posouzení odbornou komunitou".[20]

Ministerskou funkci opustil po demisi vlády Petra Nečase 10. července 2013. Když předal svou funkci poukázal na to, že návrh novely zákona o vysokých školách je připraven, ale uskutečnit jej musí až nová vláda[21] V polovině srpna 2013 přijal nabídku a kandidoval jako nestraník za ODS do předčasných voleb do Poslanecké sněmovny jako lídr za Jihomoravaský kraj.[22] Podařilo se mu uspět s preferencí 28,24%.[23]

Aktivity a postoje

V osmdesátých letech byl činný uvnitř tzv. podzemní brněnské univerzity pořádané jako nezávsilý politicko-filosofický seminář po bytech. Spoluzakládal mj. i samizdatový studentksý věstník Revue 88. Díky podzemní univerzitě byl zapojen také do neoficiálních křesťanských aktivit v okruhu tajně vysvěceného biskupa Stanislava Krátkého. Právě díky znalosti tohoto prostředí a kontaktů v něm mohl sepsat spolu s Jiřím Hanušem vůbec první porevoluční monografii o podzemní Církvi v Československu se zaměřením na společenství Koinótes biskupa Davídka.

Po listopadu 1989 pokračoval v publikačních aktivitách (Souvislosti, Proglas, Revue Politika), spoluzakládal Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), který se jako instituce a nakladatelství dnes řadí mezi jednu z nejúspěšnějších a nejvyznámnějších institucí v ČR.

Je tvůrcem koncepce Strategie 2020, ucelené koncepce a plánu dalšího směřování českého vzdělávacího systému.

Citáty

 • Ústavní normy a ústavní praxe mají podle politické teorie stejnou důležitost. Ústavní zvyklosti je možné měnit, ale ne pomíjet. (12. července 2013)
 • Měřítkem kvality soudního rozhodnutí není to, jestli se nám líbí nebo odpovídá názoru většiny. Čas prověří jeho soulad s hodnotovým řádem. (20. července 2013)
 • Radikální islám ohrožuje celou západní civilizaci a jeho cílem je ovládnout Evropu. Musíme s ním bojovat dřív než se přenese na naše území. V Česku toto nebezpečí podceňujeme. Stoupenci radikálního islámu jsou i mezi občany Evropské unie. Nemůžeme se cítit bezpeční. Současná česká vláda nemá žádnou jasnou zahraniční politiku a to ohrožuje naše bezpečnostní zájmy.(12. ledna 2015)

Bibliografie

 • Katolicismus a politika (1995)
 • Německá politologie (1995)
 • Teorie politických stran (spolu s M. Strmiskou, 1998)
 • Skrytá církev (spolu s Jiřím Hanušem, II. vydání, Brno: CDK, 1999
 • Politika jaká nemá být (2010)

Editorství

 • Politický extremismus a radikalismus v České republice (1998)
 • Koncil a česká společnost. Historické, politické a teologické aspekty přijímání II. vatikánského koncilu v Čechách a na Moravě, I. vydání, Brno: CDK 2000, 185 s.

Odkazy

Externí odkazy

Rozhovory

Reference

 1. Der Hochschulrat der Universität Regensburg, web Universität Regensburg
 2. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/174104-necas-nabidl-misto-ministra-skolstvi-petru-fialovi/
 3. Hlavním vědeckým poradcem premiéra bude bývalý rektor Fiala - České noviny.cz
 4. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/174104-necas-nabidl-misto-ministra-skolstvi-petru-fialovi/
 5. Prezident jmenoval Petra Fialu ministrem školství - ONLINE.MUNI.CZ
 6. Fiala převzal školství, řešit bude platy, fondy EU i reformu VŠ
 7. U maturitních testů propadlo 6,2 pct žáků, loni to bylo 5,3 pct
 8. Ministr Fiala: Stala se chyba, maturantům se omlouvám
 9. Petr Weikert: Nečas chce zavést zápisné na univerzitách. Studovat dvě školy by vyšlo na desetitisíce
 10. Zápisné na vysoké školy není vůbec připraveno, sdělil ministr Fiala - zprávy Rozhlas.cz
 11. Vysokoškoláci by mohli zápisné paltit od začátku kalendářního roku 2013
 12. Ministr školství Fiala: Bude-li zápisné, musí zůstat vysokým školám
 13. Ministr školství Fiala se rozhodl stáhnout chystanou reformu VŠ - zprávy ČTK
 14. Ministr školství odvolal šéfa Cermatu Zeleného kvůli maturitám - zprávy ČTK
 15. http://www.novinky.cz/domaci/302191-zeman-odmitl-sveho-kritika-putnu-jmenovat-profesorem-univerzita-si-stezuje.html, NOVINKY.cz, 17. května 2013.
 16. Zeman: Ať se Putna obrátí na soud. Tam řeknu, proč nemá být profesorem, NOVINKY.cz, 17. května 2013.
 17. Ignác Pospíšil: Putnova "profesura"
 18. Zeman jmenuje Putnu profesorem, předání dekretu přenechá Fialovi, zprávy ČTK, 22. května 2013.
 19. Putna převzal profesuru z rukou ministra, Karolinem se rozezněl potlesk, zprávy.idnes.cz, 25. června 2013.
 20. Zeman Putnu jmenuje profesorem, ale vidět ho nechce, TYDEN.cz, 22. května 2013
 21. Fiala: Reformy musí dokončit až řádná vláda, zvažuji politickou nabídku zprávy iDNES.cz 7. července 2013.
 22. ODS má poškozenou značku. Dá se však obnovit, míní Fiala zprávy iDNES.cz, 25. srpna 2013 [cit. 25.8.13].
 23. http://volby.cz/pls/ps2013/ps351?xjazyk=CZ&xkraj=11&xstrana=6
Osobní nástroje