Pius VI. - citáty

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Pius VI. (vlastním jménem Giovanni Braschi, 25. prosince 171729. srpna 1799) byl papežem katolické církve mezi lety 1775 - 1799.

Vlastní výroky

  • „Je bludem tvrdit, že obřady liturgie by se měly zjednodušit a měly by se vyjadřovat v řeči lidu... Je to urážející zbožného člověka, urážející Církev a vyhovující heretikům a schizmatikům“ - Pius VI., bulla Auctorem fidei, [1]
  • „Nejkřesťanštějšího krále Ludvíka XVI. odsoudilo k smrti bezbožné spiknutí a tento rozsudek byl vykonán. V několika slovech vám připomeneme způsob vynesení a motivy tohoto rozsudku. Konvent neměl žádné právo ani zmocnění ho vyslovit. Když zrušil monarchii, nejlepší ze všech způsobů vlády, převedl ve skutečnosti veškerou moc na lid, který neřízen ani rozumem, ani společnými poradami si nevytváří ideje na základě žádných skutečností, máloco hodnotí ve shodě s pravdou a velmi mnohé ocení podle veřejného mínění, jež jest nesmírně proměnlivé, velmi lehko se dá oklamat a zavést do jakékoli nevděčné, povýšené a kruté krajnosti.“ - Pius VI., Pourquoi notre voix, 1793.

Reference

  1. Srov. Denz. 1533 a 2633.
Osobní nástroje