Popeleční středa

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m (oprava duplikace)
m (Externí odkazy)
 
(Není zobrazeno 12 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Popeleční středa''' ([[Latina|lat.]] ''dies cinerum'') je 46. den před [[Zmrtvýchvstání Páně|Zmrtvýchvstáním Páně]], který zahajuje čtyřicetidenní [[postní doba|dobu postní]]. Je dnem přísného [[půst|postu]]<ref>Jen jedno velké jídlo denně + dvakrát něco malého, samozřejmě žádná masitá jídla.</ref> a připomínkou pomíjivosti pozemského života a povinnosti [[pokání|kát]] se za své hříchy.
+
'''Popeleční středa''' ([[Latina|lat.]] ''feria quarta cinerum'', příp. ''dies cinerum'') je 46. den před [[Zmrtvýchvstání Páně|Zmrtvýchvstáním Páně]], který zahajuje [[postní doba|dobu postní]] obsahující 40 postních dnů (zbylých 6 dnů jsou [[neděle]]). V tradičním římském ritu je vždy středou po 2. neděli po [[Devítník]]u (Quinqagesima). Je dnem přísného [[půst|postu]]<ref>Jen jedno velké jídlo denně + dvakrát něco malého, samozřejmě žádná masitá jídla či laskominy.</ref> a připomínkou pomíjivosti pozemského života a povinnosti [[pokání|kát]] se za své hříchy.
-
Během obřadů popeleční středy jsou věřící znamenáni na čele popelem za slov ''Čiňte pokání a věřte evangeliu'' nebo ''Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš''. V dobách ranného křesťanství šlo o den, během kterého těžcí hříšníci zahajovali [[veřejné pokání]], které trvalo přes celou postní dobu.
+
Během obřadů popeleční středy se přede mší světí popel a následně jsou jím věřící znamenáni na čele. V dobách ranného křesťanství šlo o den, během kterého těžcí hříšníci zahajovali [[veřejné pokání]], které trvalo přes celou postní dobu.
== Datum ==
== Datum ==
-
Jelikož [[výpočet data Velikonoc|datum Velikonoc]] a četných s nimi spojených oslav a dnů v [[liturgický kalendář|liturgickém kalendáři]] je pohyblivé, připadá popeleční středa v různé roky na různá data:
+
Jelikož [[výpočet data Velikonoc|datum Velikonoc]] a četných s nimi spojených oslav a dnů v [[liturgický kalendář|liturgickém kalendáři]] je pohyblivé, připadá popeleční středa v různé roky na různá data, podle toho, na který den připadají [[Velikonoce]] a zda se jedná o rok přestupný či nikoliv. Nejdříve může připadnout na [[4. únor]] (nastane r. 2285), nejpozději na [[10. březen]] (nastane r. 2038). V nejbližších letech připadne popeleční středa na tyto dny: [[13. únor]] ([[2013]]), [[5. březen]] ([[2014]]), [[18. únor]] ([[2015]]), [[10. únor]] ([[2016]]), [[1. březen]] ([[2017]]).
-
[[2011]]: [[9. březen]] - [[2012]]: [[22. únor]] - [[2013]]: [[13. únor]] - [[2014]]: [[5. březen]] - [[2015]]: [[18. únor]]
+
== Sypání popela ==
== Sypání popela ==
-
V dobách ranného křesťanství byl první den postní doby dnem, během kterého těžcí hříšníci zahajovali [[veřejné pokání]], které trvalo přes celou postní dobu, během které byli vykázáni z kostela a u kostelních dveří prosili věřící o modlitby. Vykázání z kostela předcházelo symbolické sypání si popela na hlavu jako znak pokání. Zatímco veřejné pokání vymizelo, sypání popela coby symbol pokání přetrvalo a rozšířilo se na všechny věřící.  
+
V dobách ranného křesťanství byl první den postní doby dnem, během kterého těžcí hříšníci zahajovali [[veřejné pokání]], které trvalo přes celou postní dobu, během které byli vykázáni z [[kostel]]a a u kostelních dveří prosili věřící o modlitby. Vykázání z kostela předcházelo symbolické sypání si popela na hlavu jako znak pokání. Zatímco veřejné pokání vymizelo, sypání popela coby symbol pokání přetrvalo a rozšířilo se na všechny věřící a dnes je součástí obřadů popeleční středy jako udělování popelce.  
-
Dnes je tedy součástí obřadů popeleční středy udělování popelce, při němž jsou věřící znamenáni na čele popelem za slov ''Čiňte pokání a věřte evangeliu!'' či ''Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš''! Popel se získává spálením ratolestí posvěcených o [[Květná neděle|Květné neděli]].
+
Používaný popel se získává spálením ratolestí posvěcených o [[Květná neděle|Květné neděli]] předchozího roku a před udílením znamení popelce se světí. V tradičním římském ritu znamenaná osoba klečí a kněz jí buďto sype popel na hlavu, či ji znamená popelem na čele a říká ''„Memento, homo, quia pulvis es, et in pulverem reverteris!“'' (= ''„Pamatuj, člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš!“'') Jedná se o slova z Gn. 3,19 , k nimž je přidáno oslovení „''Memento, homo''“. Při [[NOM]]u jsou věřící zpravidla ve stoje znamenáni na čele popelem za slov ''„Čiňte pokání a věřte evangeliu!'' či ''„Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš!“''
 +
 
 +
== Lokální zvyky ==
 +
=== Papež ===
 +
Papež tradičně koná obřady popeleční středy v římské [[bazilika sv. Sabiny|bazilice sv. Sabiny]]. V roce [[2013]] sice byly přesunuty do [[bazilika sv. Petra|svatopetrské baziliky]], ovšem to byla jen výjimka vyvolaná tím, že se obřady konaly krátce po oznámení rezignace [[Benedikt XVI.|Benedikta XVI.]] jako jeho „poslední velké veřejné vystoupení v roli [[papež]]e,“ takže se předpokládala mimořádně vysoká účast.<ref>http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=17821</ref>
== Odkazy ==
== Odkazy ==
=== Související stránky ===
=== Související stránky ===
-
* [[Liturgický kalendář]] - [[půst]]
+
* [[Liturgický rok]] - [[půst]]
* [[masopust]] - [[postní doba]]  
* [[masopust]] - [[postní doba]]  
=== Externí odkazy ===
=== Externí odkazy ===
{{Commonscat|Ash Wednesday}}
{{Commonscat|Ash Wednesday}}
-
* [http://www.krasaliturgie.cz/wp-content/uploads/Popele%C4%8Dn%C3%AD-st%C5%99eda-m%C5%A1e-svat%C3%A12.pdf Texty ke mši sv.] ([[Krása liturgie]])
+
* ''[http://www.krasaliturgie.cz/wp-content/uploads/Popele%C4%8Dn%C3%AD-st%C5%99eda-m%C5%A1e-svat%C3%A12.pdf Texty ke mši sv.]'' ([[Krása liturgie]])
 +
* ''[http://www.stjoseph.cz/popelecni-streda/ Popeleční středa]'' ([[Institut sv. Josefa]])
-
* [http://www.vira.cz/Texty/Glosar/Popelecni-streda-zakladni-informace.html Popeleční středa] na [[Víra.cz]]
+
* ''[http://www.katolici.ml/cirkevni-rok-doba-svatopostni/ Církevní rok: Doba svatopostní]'' (Integrální katolíci)
-
* [http://cs.wikipedia.org/wiki/Popele%C4%8Dn%C3%AD_st%C5%99eda Popeleční středa] (česká [[Wikipedie]])
+
* ''[http://www.vira.cz/Texty/Glosar/Popelecni-streda-zakladni-informace.html Popeleční středa]'' na [[Víra.cz]]
 +
 
 +
* ''[http://cs.wikipedia.org/wiki/Popele%C4%8Dn%C3%AD_st%C5%99eda Popeleční středa]'' (česká [[Wikipedie]])
===Poznámky a reference ===
===Poznámky a reference ===
Řádka 29: Řádka 35:
=== Literatura ===
=== Literatura ===
 +
 +
[[Kategorie:Liturgický rok]]
 +
[[Kategorie:Liturgická období, svátky a dny]]
 +
[[Kategorie:Postní doba]]

Aktuální verze z 18. 2. 2015, 20:06

Popeleční středa (lat. feria quarta cinerum, příp. dies cinerum) je 46. den před Zmrtvýchvstáním Páně, který zahajuje dobu postní obsahující 40 postních dnů (zbylých 6 dnů jsou neděle). V tradičním římském ritu je vždy středou po 2. neděli po Devítníku (Quinqagesima). Je dnem přísného postu[1] a připomínkou pomíjivosti pozemského života a povinnosti kát se za své hříchy.

Během obřadů popeleční středy se přede mší světí popel a následně jsou jím věřící znamenáni na čele. V dobách ranného křesťanství šlo o den, během kterého těžcí hříšníci zahajovali veřejné pokání, které trvalo přes celou postní dobu.

Obsah

Datum

Jelikož datum Velikonoc a četných s nimi spojených oslav a dnů v liturgickém kalendáři je pohyblivé, připadá popeleční středa v různé roky na různá data, podle toho, na který den připadají Velikonoce a zda se jedná o rok přestupný či nikoliv. Nejdříve může připadnout na 4. únor (nastane r. 2285), nejpozději na 10. březen (nastane r. 2038). V nejbližších letech připadne popeleční středa na tyto dny: 13. únor (2013), 5. březen (2014), 18. únor (2015), 10. únor (2016), 1. březen (2017).

Sypání popela

V dobách ranného křesťanství byl první den postní doby dnem, během kterého těžcí hříšníci zahajovali veřejné pokání, které trvalo přes celou postní dobu, během které byli vykázáni z kostela a u kostelních dveří prosili věřící o modlitby. Vykázání z kostela předcházelo symbolické sypání si popela na hlavu jako znak pokání. Zatímco veřejné pokání vymizelo, sypání popela coby symbol pokání přetrvalo a rozšířilo se na všechny věřící a dnes je součástí obřadů popeleční středy jako udělování popelce.

Používaný popel se získává spálením ratolestí posvěcených o Květné neděli předchozího roku a před udílením znamení popelce se světí. V tradičním římském ritu znamenaná osoba klečí a kněz jí buďto sype popel na hlavu, či ji znamená popelem na čele a říká „Memento, homo, quia pulvis es, et in pulverem reverteris!“ (= „Pamatuj, člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš!“) Jedná se o slova z Gn. 3,19 , k nimž je přidáno oslovení „Memento, homo“. Při NOMu jsou věřící zpravidla ve stoje znamenáni na čele popelem za slov „Čiňte pokání a věřte evangeliu!“ či „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš!“

Lokální zvyky

Papež

Papež tradičně koná obřady popeleční středy v římské bazilice sv. Sabiny. V roce 2013 sice byly přesunuty do svatopetrské baziliky, ovšem to byla jen výjimka vyvolaná tím, že se obřady konaly krátce po oznámení rezignace Benedikta XVI. jako jeho „poslední velké veřejné vystoupení v roli papeže,“ takže se předpokládala mimořádně vysoká účast.[2]

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Ash Wednesday

Poznámky a reference

  1. Jen jedno velké jídlo denně + dvakrát něco malého, samozřejmě žádná masitá jídla či laskominy.
  2. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=17821

Literatura

Osobní nástroje