Popeleční středa

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Popeleční středa (lat. dies cinerum) je 46. den před Zmrtvýchvstáním Páně, který zahajuje dobu postní obsahující 40 postních dnů (zbylých 6 dnů jsou neděle). Je dnem přísného postu[1] a připomínkou pomíjivosti pozemského života a povinnosti kát se za své hříchy.

Během obřadů popeleční středy jsou věřící znamenáni na čele popelem za slov Čiňte pokání a věřte evangeliu nebo Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš. V dobách ranného křesťanství šlo o den, během kterého těžcí hříšníci zahajovali veřejné pokání, které trvalo přes celou postní dobu.

Obsah

Datum

Jelikož datum Velikonoc a četných s nimi spojených oslav a dnů v liturgickém kalendáři je pohyblivé, připadá popeleční středa v různé roky na různá data: 2011: 9. březen - 2012: 22. únor - 2013: 13. únor - 2014: 5. březen - 2015: 18. únor

Sypání popela

V dobách ranného křesťanství byl první den postní doby dnem, během kterého těžcí hříšníci zahajovali veřejné pokání, které trvalo přes celou postní dobu, během které byli vykázáni z kostela a u kostelních dveří prosili věřící o modlitby. Vykázání z kostela předcházelo symbolické sypání si popela na hlavu jako znak pokání. Zatímco veřejné pokání vymizelo, sypání popela coby symbol pokání přetrvalo a rozšířilo se na všechny věřící.

Dnes je tedy součástí obřadů popeleční středy udělování popelce, při němž jsou věřící znamenáni na čele popelem za slov Čiňte pokání a věřte evangeliu! či Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš! Popel se získává spálením ratolestí posvěcených o Květné neděli.

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Ash Wednesday

Poznámky a reference

  1. Jen jedno velké jídlo denně + dvakrát něco malého, samozřejmě žádná masitá jídla.

Literatura

Osobní nástroje