Popeleční středa

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Popeleční středa (lat. feria quarta cinerum, příp. dies cinerum) je 46. den před Zmrtvýchvstáním Páně, který zahajuje dobu postní obsahující 40 postních dnů (zbylých 6 dnů jsou neděle). V tradičním římském ritu je vždy středou po 2. neděli po Devítníku (Quinqagesima). Je dnem přísného postu[1] a připomínkou pomíjivosti pozemského života a povinnosti kát se za své hříchy.

Během obřadů popeleční středy jsou věřící znamenáni na čele popelem. V dobách ranného křesťanství šlo o den, během kterého těžcí hříšníci zahajovali veřejné pokání, které trvalo přes celou postní dobu.

Obsah

Datum

Jelikož datum Velikonoc a četných s nimi spojených oslav a dnů v liturgickém kalendáři je pohyblivé, připadá popeleční středa v různé roky na různá data, podle toho, na který den připadají Velikonoce a zda se jedná o rok přestupný či nikoliv. Nejdříve může připadnout na 4. únor (nastane r. 2285), nejpozději na 10. březen (nastane r. 2038). V nejbližších letech připadne popeleční středa na tyto dny: 13. únor (2013), 5. březen (2014), 18. únor (2015), 10. únor (2016), 1. březen (2017).

Sypání popela

V dobách ranného křesťanství byl první den postní doby dnem, během kterého těžcí hříšníci zahajovali veřejné pokání, které trvalo přes celou postní dobu, během které byli vykázáni z kostela a u kostelních dveří prosili věřící o modlitby. Vykázání z kostela předcházelo symbolické sypání si popela na hlavu jako znak pokání. Zatímco veřejné pokání vymizelo, sypání popela coby symbol pokání přetrvalo a rozšířilo se na všechny věřící.

Dnes je součástí obřadů popeleční středy udělování popelce, při němž jsou věřící znamenáni na čele popelem za slov Čiňte pokání a věřte evangeliu! či Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš! V tradičním římském ritu znamenaná osoba klečí a kněz při znamenání popelem říká Memento, homo, quia pulvis es, et in pulverem reverteris. Jedná se o slova z Gn. 3, 19, k nimž je přidáno oslovení „Memento, homo“ (Pamatuj, člověče…). Popel se získává spálením ratolestí posvěcených o Květné neděli předchozího roku.

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Ash Wednesday

Poznámky a reference

  1. Jen jedno velké jídlo denně + dvakrát něco malého, samozřejmě žádná masitá jídla.

Literatura

Osobní nástroje