Války ve Vendée
Z Katopedia
Války ve Vendée či povstání ve Vendée jsou termíny označující boj promonarchistických a katolických obyvatel Vendée a okolních departmentů především za francouzské revoluce proti republikánské hrůzovládě, který s kolísající intenzitou probíhal v letech 1793-1796. Ovšem ani po roce 1796 nebyla oblast zcela klidnou a dílčí vzpoury a lokální střetnutí v ní v menší míře probíhaly až do definitivního svržení Napoleona.
Extrémně brutální metody, které republikánská vláda a její jednotky použily při pacifikování regionu a které zahrnovaly i nejvyšším republikánským velením organizované systematické vyvražďování obyvatelstva, jehož obětí se staly statisíce civilistů včetně žen a dětí,[1] vedly k tomu, že část historiků označuje republikánskou kampaň ve Vendée za první genocidu moderních dějin.
Obsah |
Genocida
„Vendée již neexistuje... V souladu s rozkazy, které jste mi dali, jsem rozdrtil děti pod kopyty koní, zmasakroval jsem ženy, které alespoň neporodí další bandity. Nemám vězně, kteří by mi dělali výčitky. Všechny jsem je zlikvidoval.“ - generál Westermann[2]
Odkazy
Související stránky
Externí odkazy
Literatura
Poznámky a reference
- ↑ http://www.austerlitz.org/pocet-obeti-valky-ve-vendee_a578
- ↑ Oficiální zpráva generála Westermanna Výboru pro veřejnou bezpečnost. Její originál se ovšem nedochoval a příznivci Revoluce zuřivě popírají její autenticitu.