Růžencový prstýnek

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Cinik (diskuse | příspěvky)
(Založena nová stránka: Klasický '''růžencový prstýnek''' vhodný k nošení na prstu. '''Růžencový prstýnek''' či řídce '''růžencový prsten''' je [[…)
Porovnání s novější verzí →

Verze z 25. 6. 2010, 06:58

Klasický růžencový prstýnek vhodný k nošení na prstu.

Růžencový prstýnek či řídce růžencový prsten je prsten sloužící jako pomůcka pro počítání zdrávasů při modlitbě růžence. Je tedy jakousi zmenšenou a zredukovanou verzi růžence.

V některých oblastech bývá nošen jako symbol katolicismu. Jako nenápadný symbol byl používán např. i za komunistického režimu v Československu (nekatolíci jej většinou neznají).

Jeho design je obvykle velice prostý - jde o jeden kroužek s deseti jednoduchými výstupky (zrnky) a jedním větším výstupkem ve tvaru kříže (případně vzácně i jiného symbolu). Některé růžencové prsteny jsou určeny k nošení na prstu (takže kříž je jakoby položen na kroužku, aby nepřekážel), u jiných se předpokládá spíše nošení v kapse či pověšení na šňůrce kolem krku a na prst se navléká (resp. může navlékat) až při modlitbě samé, u těchto bývá poměrně velký kříž či krucifix vztyčen kolmo k obroučce či pronořen obroučkou.

Existují i růžencové prstýnky z drahých kovů či zdobené drahými kameny, které se prodávají v klenotnictvích.

Galerie

Osobní nástroje