Růžencový prstýnek

Z Katopedia

Verze z 8. 5. 2015, 20:21; Cinik (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání
Klasický růžencový prstýnek

Růžencový prstýnek či růžencový prsten je prsten sloužící jako pomůcka pro počítání zdrávasů při modlitbě růžence. Je tedy jakousi zmenšenou a zredukovanou verzi růžence, proti němuž má výhodu větší skladnosti, nenápadnosti[1] a odolnosti. V průběhu modlitby je obvykle navlečen na ukazováček (zpravidla levé ruky), přičemž palec téže ruky zajišťuje jeho otáčení a počítání zrnek.[2][3]

V některých skupinách či oblastech může být využíván a nošen jako symbol katolicismu. Jako nenápadný symbol byl občas používán např. i za komunistického režimu v Československu.[4]

Existují i růžencové prstýnky z drahých kovů či zdobené drahými kameny, které se prodávají jako luxusní šperky v klenotnictvích.

Obsah

Design

Baskický růžencový prstýnek

Design růžencového prstýnku je obvykle velice prostý - jde o jeden kroužek s deseti jednoduchými výstupky (zrnky) a jedním větším výstupkem ve tvaru kříže, případně vzácněji i jiného symbolu (např. obrázku Panny Marie).

Některé růžencové prsteny jsou uzpůsobeny tak, aby mohly být nošeny na prstu, bude-li si to majitel přát, takže kříž je jakoby položen na kroužku, aby nepřekážel (viz první obrázek). U dalších se předpokládá spíše nošení v kapse či pověšení na šňůrce kolem krku a na prst se zpravidla navlékají až při modlitbě samé, u těchto bývá poměrně velký kříž či krucifix vztyčen kolmo k obroučce - tzv. baskický růžencový prstýnek.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. Nebudí tolik pozornosti.
  2. http://www.vendee.cz/texty/ruz_zalt.html
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Utilisation_du_chapelet_basque_3de3.jpg
  4. http://www.cho.cz/clanky/Muze-ve-vztahu-lekar-pacient-fungovat-vira.html
Osobní nástroje