Seznam papežů

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m (Seznam papežů)
Řádka 1: Řádka 1:
-
Tento '''seznam [[papež]]ů''' zahrnuje sv. [[Petr Apoštol|Petra]] a všechny jeho nástupce, tak jak je zná [[Katolická církev]]. V seznamu jsou pro užitečnost uvedeneni i významní [[vzdoropapež]]ové, jakož i zvolený, ale nikdy nevysvěcený [[zvolený papež Štěpán|Štěpán]], nicméně je nutno zdůraznit, že tito lidé nebyli papeži. U novějších papežů je uvedeno i původní jméno.
+
Tento '''seznam [[papež]]ů''' zahrnuje sv. [[Petr Apoštol|Petra]] a všechny jeho nástupce, tak jak je zná [[Katolická církev]]. U papežů, kteří se půdvoně jmenovali jinak, je uvedeno i původní jméno. Celkem tři papežové se dočkali toho, že je s jejich jménem běžně spojen čestný přídomek "Veliký": [[Lev I. Veliký|Lev I.]], [[Řehoř VII. Veliký|Řehoř VII.]] a [[Mikuláš I. Veliký|Mikuláš I.]]
 +
 
 +
V seznamu jsou pro užitečnost uvedeneni i významní [[vzdoropapež]]ové, jakož i zvolený, ale nikdy nevysvěcený [[zvolený papež Štěpán|Štěpán]], nicméně je nutno zdůraznit, že tito lidé ve skutečnosti nikdy papeži nebyli.
== Seznam papežů ==
== Seznam papežů ==
Řádka 305: Řádka 307:
* [[Pavel VI.]] ([[1963]]–[[1978]])
* [[Pavel VI.]] ([[1963]]–[[1978]])
* [[Jan Pavel I.]] ([[1978]]–[[1978]])
* [[Jan Pavel I.]] ([[1978]]–[[1978]])
-
* bl. [[Jan Pavel II.]] ([[1978]]–[[2005]])
+
* bl. '''[[Jan Pavel II.]]''' (Karol Józef Wojtyła, [[1978]]–[[2005]])
* [[Benedikt XVI.]] (Joseph Ratzinger, od [[2005]])
* [[Benedikt XVI.]] (Joseph Ratzinger, od [[2005]])

Verze z 8. 5. 2012, 05:05

Tento seznam papežů zahrnuje sv. Petra a všechny jeho nástupce, tak jak je zná Katolická církev. U papežů, kteří se půdvoně jmenovali jinak, je uvedeno i původní jméno. Celkem tři papežové se dočkali toho, že je s jejich jménem běžně spojen čestný přídomek "Veliký": Lev I., Řehoř VII. a Mikuláš I.

V seznamu jsou pro užitečnost uvedeneni i významní vzdoropapežové, jakož i zvolený, ale nikdy nevysvěcený Štěpán, nicméně je nutno zdůraznit, že tito lidé ve skutečnosti nikdy papeži nebyli.

Obsah

Seznam papežů

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. Též Novacián.
  2. V některých publikacích nazýván Štěpán II. Byl zvolen papežem, ale zemřel dva dny poté, ještě před tím, než mohl být vysvěcen na biskupa. Byl tedy vládcem papežského státu, ale nikoliv papežem v duchovním smyslu slova.
Osobní nástroje