Simpsonovi

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Simpsonovi (v angl. originálu The Simpsons) je nejdéle vysílaným sitcomem a kresleným seriálem v dějinách televize. Aktéři seriálu, který vzešel z dílny tvůrců Jamese Brookse, Sama Simona a kreslíře Matthew Abrama Groeninga jsou prototypem tradiční americké rodinky, která velmi nápaditým humorným stylem v každém díle řeší své zásadní životní dilemata, problémy a reaguje na společenské jevy. V České republice se tento seriál poprvé objevil roku 1993 a již tehdy si získal srdce diváků, zvláště těch, kteří nemají americkou kulturu moc v lásce.


Protagonisté seriálu

Obsah

Krátká historie

Simpsonovi, vlajkový seriál americké televizní stanice Fox se poprvé divákům pilotně představil v roce 1987. První epizodu, která byla zároveň vánočním dílem, televize odvysílala 17. prosince 1989. Seriál si získal za krátkou dobu velkou popularitu a proto se dočkal v následujících letech dalších dílů.

Aktéry seriálu jsou manželé Homer a Marge a jejich děti Barth, Líza a Magie žijící ve městě Springfieldu. Zatímco Homér, který od narození Magie pracuje v místní atomové elektrárně, Marge je ženou v domácnosti a staré se o děti. Bárth je nejstarší z dětí (má 10 let), za ním následuje Líza (8 let) a nejmladší je Magie (1 rok). Kromě nich sledujeme v ději seriálu i charaktery postav v jejich nejbližším okolí, které je přímo ovlivňuje. Namátkou je tu pobožný soused Ned Flanders, hospodský Vočko, chmurný a sadistický majitel jaderné elektrárny Montgomery Burns, prodavač v obchodě s kreslenými časopisy přezdívaný Komiksák, přísný ředitel školy Skinner a mnozí jiní.

Velmi často se seriál dotýká zasadních problémů americké a globální politiky. Ať už je to zarputilé vegetariánství Lízy, ukládání odpadu Homerovou popelářskou firmou do podzemí města, či přistěhovalectví mexických nebo arabských občanů do USA.

26. července roku 2007 vstoupili Simpsonovi historicky poprvé na filmové plátno. Ústředním motivem Simpsonovi ve filmu je globální hrozba nad Springfieldem díky tomu, že Homer znečistí místní rybník prasečími výkaly, které odmítl vyvézt na skládku. Město je z toho důvodu společností EPA uvězněno do obrovské sklěné báně a jeho budoucnost je značně nejistá. Nakonec je na Simpsonovic rodině a Homerovi samotném, aby celou situaci vyřešila a zachránila město před jistou zkázou.

Poslední dobou se do seriálu díky různým novým provokatérům, kteří se podílejí na jeho výrobě dostávají čím dál více kontroverzních scén. Ať už jsou to čím dál více neuvěřitelnější Bártovy hlášky na školní tabuli nebo nedávno přidaná doplňková scéna úvodní znělky, na které asijští dělníci pracující v otrokářských podmínkách vyrábí úvodní znělku pořadu, kreslí jednotlivé komponenty nebo vyrábějí figurky Simpsonových[1]. Po dvaceti dovu sezónách vůbec poprvé seriálu hrozí, že bude alespoň minimálně na jednu sezónu přerušen.[2] Důvodem jsou platy tvůrců a všech, kdo se na výrobě seriálu podílejí. Cena jednoho dílu totiž musí být téměř astronomickáá již jen vzhledem k tomu, že výroba jednoho dílu trvá sedm měsíců. Zatím si nikdo nedokáže představit, že by seriál měl skončit. Dabéři mají smlouvu se studiem od 13. série na několik let dopředu.


Náboženství v podání Simpsonových

Kněz z katolické školy z epizody Otec, Syn a Host svatý

Simpsonovi jsou dle tvůrců američtí protestanté. Chodí každou neděli do presbyteriánského kostela, kde káže reverend Lovejoy, na jehož místě by se nejraději viděl až příliš akční Ned Flanders. V jednom díle však Homér s velkou sympatií hledí přes okno ke kostelu episkopální církve, kde jak tvrdí "mají skvělé křupavé oplatky."

Simpsonovi o Vánocích

Roku 2010 vatikánský deník L´Osservatore Romano usoudil, že se rodiče nemusí obávat usadit děti ke sledování "dobrodružství malých žlutých postaviček". Toto uznání bylo učiněno především z toho důvodu, že v seriálu se často objevují otázku týkající se katolické víry a existence Boha.[3] Avšak některé momenty v seriálu nás mohou přesvědčit o tom, že dochází k zesměšňování svatých (viz třeba zobrazení Panny Marie jako hráčky rugby)

Vliv seriálu na český národ

Češi přijali seriál s velkým zájmem i přesto, že né každý se vyzná v americké národní tématice, která se v kontextu seriálu odráží. Mnozí si však některé charaktery osob a zúčastněných spojují s naší politickou a populární scénou,[4] a nejčastější osobou, na kterou Čechové v posledních letech poukazovali, byl amorální a líny starost Quimby, který v souvislosti se svou vizáží a charakterem byl ve stejné souvislosti několikrát připodobněn Jiřími Paroubkovi.[5] Seriálové postavy doposud dabují: Martin Dejdar (Bárth), Jiří Lábus (Marge), Helena Štáchová (Líza) a Vlastimil Zavřel (Homér), který svým hlasem nahradil Vlastimila Bedrnu[6] Více než patnáct let seriál vysílala Česká televize. Od roku 2010 na něj získala práva Prima COOL.


Související články

Externí odkazy

Videa na internetu

Reference

  1. http://kultura.idnes.cz/simpsonu-se-ujal-provokater-banksy-do-znelky-vpasoval-i-asijske-otroky-1am-/filmvideo.aspx?c=A101011_122131_filmvideo_tt
  2. viz zpráva ČTK: http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/televize-fox-kvuli-mzdam-mozna-zastavi-serial-simpsonovi/696496
  3. Toto tvrzení bylo učiněno také především se zaměřěním na díl z roku 2005, který byl nazván Otec, Syn a Host svatý. Viz také ve zprávě ČT24.
  4. Viz například srovnání postav seriálu s lidmi naší politické scény
  5. Prolínací fotomontáž
  6. Ukázka z dabingového studia.
Osobní nástroje