Spojené království

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Spojené království Velké Británie a Severního Irska (zkráceně Británie) je ostrovní stát na severozápadě Evropy. Je parlamentní monarchií, v jejímž čele stojí královna Alžběta II., která je zároveň formálně hlavou dalších 15 států Commonwealthu. Je jadernou mocností, členským státem Evropské unie a stálým členem Rady bezpečnosti OSN.

Ještě na počátku 20. století představovalo Spojené království obrovskou koloniální říši a světovou velmoc číslo 1, ovšem již první světová válka ji výrazně oslabila a snížila její náskok. Druhá světová válka ji ekonomicky těžce poničila a připravila ji o velkou část moci ve prospěch USA a Sovětského svazu, rozpad impéria v druhé polovině 20. století pak dokonal její přeměnu ve velmoc druhého řádu.

Země hrubě porušuje lidská práva, především právo na život u nenarozených, právo na život u postižených narozených,[1] rodičovská práva a práva dětí skrze nezvladatelnou juvenilní justici[2] a náboženská práva skrze šikanování křesťanů a omezování výhrady svědomí a nošení náboženských symbolů.

Především rodiny s dětmi by měly zvážit, zda budou i se svými potomky riskovat návštěvu této země či pobyt v ní, neboť díky nezvladatelné juvenilní justici to nese riziko, že jim budou děti i bez relevantního důvodu zabaveny a (pro)dány do adopce. Dokonce ani těhotné ženy nejsou v bezpečí, vyskytl se již případ, kdy byla těhotná cizinka (Italka) pod banální záminkou proti své vůli na základě soudního příkazu přinucena k podstoupení předčasného porodu císařským řezem a novorozenec jí byl odebrán.[3]

Obsah

Geografie

Zahrnuje ostrov Velká Británie, severovýchodní část ostrova Irsko a mnoho menších ostrovů. Jeho hlavní území se člení na čtyři země: Anglii, Skotsko, Wales a Severní Irsko, které jsou do značné míry autonomní. Pod suverenitu tohoto státu spadá též 14 zámořských dependencí a skrze federaci Britské ostrovy jsou sním spojeny korunní dependence Normanské ostrovy a ostrov Man.

Z historie

Referendum za skotskou nezávislost

V září 2014 se uskutečnilo referendum, ve kterém měla severní část země - Skotsko - rozhodnout o tom, zda-li chce získat nezávislost. Referendum, kterého se zúčastnilo obrovské mnžoství Skotů skončilo výsledkem 55,3% hlasů proti odtržení od zbytku země. Za přání zachování celistvosti Velké Británie slíbil britský premiér David Cameron Skotům i dalším celkům Spojeného království (severnímu Irsku, Walesu a Anglii) více pravomocí a autonomie, které se nejspíš projeví i většími pravomocemi skotského parlamentu.[4] Pro neplatnost výsledků referenda se však vzápětí vyjádřili nezávislé zpravodajské agentury, které dokonce předložili video, které má dokazovat, že se v některých komisích úmyslně přehazovali lístky při třídění a následně i v kontrolních boxech.[5]

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. Viz např. Alfie Evans.
  2. O britské juvenilní justici viz např. příspěvky Lucie Boddingtonové v XII. Hovorech na pravici a Svete za oponou II
  3. http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/law-and-order/10486452/Child-taken-from-womb-by-caesarean-then-put-into-care.html
  4. Vedle Skotů dostanou větší pravomoci i Anglie nebo Wales, Česká televize - ČT24, 19. září 2014 [cit. 19.09.14].
  5. Neuvěřitelné: Konec demokracie? Bylo sčítání skotského referenda falšováno? Na YouTube je video, které to má dokládat. Podívejte se na něj, Nekorektní TV, 19. září 2014 [cit. 19.0í.14].
Osobní nástroje