Spojené státy americké
Z Katopedia
Spojené státy americké (United States of America, zkr. USA) jsou stát ležící převážně na severoamerickém kontinentu. Od zhruba poloviny 20. století představují vojensky i hospodářsky nejmocnější stát světa. Země hrubě porušuje lidská práva v oblasti práva na život nenarozených, když umožňuje legální vykonávání potratů.
Obsah |
Politické postavení
Od rozpadu SSSR v roce 1991 jsou již jen jedinou světovou supervelmocí. Velmocenské postavení se projevuje především v hospodářské, politické, vojenské a kulturní sféře. Ekonomiku USA však značně utváří zahraniční kapitál (výrazné postavení mají držitelé akcí, kteří pocházejí z arabských zemí). Velikostí HdP (7,5 miliardy USD)[1] zaujímají první místo na světě. Vážnými konkurenty jsou pro ně jen státy Evropské unie a Japonsko.
Ekonomika
Hospodářství silně stojí po mnoho desítek let na amerických bankách a newyorské burze. Banky jsou silně propojené s průmyslem a společnostmi, které mají prvenství ve světové produkci automobilů (Chrysler, Ford, General Motors), letadel (Boeing, McDonell-Douglas), elektroniky (IBM, Apple, Microsoft, General electric), těžbu a zpracování ropy (Exxon, Mobil, Texaco) a výrobu potravin, nápojů a tabákových výrobků (McDonald, Cocacola, Philip Morris). Ekonomická krize která se plně projevila v roce 2008 se na všech těchto podnicích velmi výrazně podepsala a konkrétně General Motors přivedla téměř ke krachu.
Kultura
USA má dominantní postavení ve výrobě filmů a televizních pořadů. Výraznou televizní stanicí je zpravodajský kanál CNN, na jehož vysílání má práva téměř každá veřejnoprávní televize v ostatních státech. Z Ameriky zároveň však proudí i pořady podprůměrné kvality. Mezi nimi jsou například i různé pořady,vyráběné na základě žánru reality-show, které na základě odkoupeného formátu, vytvářely a vysílaly i české i slovenské televizní stanice (např. Big Brother, Vyvolení, Mojsejovci, Kdo přežije? aj.). Dalšími jsou i pěvecké a jiné soutěže typu Pop Idol (u nás známé pod názvem Superstar), America got a talent (naše obdoba Česko-slovensko má talent) a jiné. Všechny tyto pořady spolu s velkým diváckým zájmem vyvolaly i rozsáhlé diskuze o jejich často morální závadnosti, která má paradoxně napomáhat zvýšené sledovanosti a zisku, který plyne z diváckých hlasů pomocí placených sms-zpráv.
Od třicátých let 20. století se stala výrazným magnátem v tvorbě celovečerních filmů filmová studia v Hollywoodu. Od stejné doby se udělují i věhlasné ceny americké filmové akademie nazývané Oscary.
Odkazy
Externí odkazy
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu |
Reference
- ↑ Údaj je z roku 2004