Státní vyznamenání České republiky

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Nejvyšším státním vyznamenáním oceňuje každoročně prezident České republiky významné osobnosti českého státu, občany, vojáky, vědce či sportovce, kteří jakýmkoliv způsobem přispěli k principu demokracie, kultury, naší prezentace v cizině. Ojediněle některá vyznamenání uděluje i zahraničním příslušníkům.


Historie udělování státních vyznamenání

Nejstarším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, který poprvé udělil československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1922. Vyznamenání delší čas dostávali jen cizinci, kteří se zasloužili o vznik Československa.

Po roce 1945 udělování jednotlivých vyznamenání podléhalo ideovým tendencím komunistické zlovůle. Řádem bílého lva proto byly například dekorování Leonid Iljič Brežněv, Muammar Kaddáfí nebo Fidel Castro.

Po roce 1994 se udělování státních vyznamenání řídí zákonem o státních vyznamenáních. Uděluje je výhradně prezident, který je může udělit zahraničním nebo propujčit (v případě Řádů) tuzemským osobnostem. K vyznamenání Řádu bílého lva od výše zmíněného roku navíc přibyl i Řád Tomáše Garrigua Masaryka, který se propujčuje za přínos k rozvoji demokracie, humanity nebo lidských práv, přičemž má pět tříd (první je nejvyšší). Za přínos v oblasti vědy, kultury či umění pak uděluje prezident medaili Za zásluhy (obdrželo doposud 397 lidí) a za mimořádné hrdinství v akci nebo v rámci občanské dobrovůle uděluje medaili Za hrdinství (doposud 106 osob).

Od roku 1993 zatím bylo uděleno celkem 745 vyznamenání. Tradicí se již stalo, že je prezident uděluje v den státního svátku 28. října.


Související články

Osobní nástroje