Stanislav Vejvar

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

PhDr. Stanislav Vejvar, Ph.D (* 21. března 1978, Kladno, ČSSR) je český historik, politolog, katolický publicista a starosta katolického Orla - jednoty Dobříš a předseda Orla - župy Svatováclavské.

Obsah

Životopis

Pochází z hornického města Kladna. Vystudoval obor historie, politologie a pedagogika na Karlově univerzitě. V současnosti pracuje jako státní zaměstnanec. Roku 2010 obhájil disertaci na téma Dějiny tělovýchovné organizace Orel v Čechách 1909-48 a obdržel tak doktorát z filosofie (Ph.D). Již od mládí je činný v katolickém tělovýchovném spolku Orel, který nyní vede jako předseda jednoty v Dobříši, ale také jako župní předseda v rámci celého středočeského kraje. Zároveň ve spolku zastává i post člena Ústřední rady Orla a místostarosty celorepublikové organizace.

Jako publicista často přispívá do katolického týdeníku Světlo a Orel.


Postoje a stanoviska

Je jeho nezlomným přáním, aby Orel viděl v předávání tradice svou zkušenost a to jak na poli sportovním, tak i duchovním.[1] Sám kromě snahy o rozvinutí spolkových i sportovních aktivit Orla po čtyřiceti letech komunistické zlovůle, kdy nesměl Orel existovat, podporuje také projekty na duchovním poli. Z toho důvodu se také přiklání k podpoře tridentské mše, která nechybí téměř na žádné župní pouti a hojně v této věci spolupracuje s kněžími - orelskými činovníky patery Kopeckým a Nohejlem. Za jeho podpory také došlo k rekonstrukci orelského slavnostního stenokroje a obnovení jeho tradice v orelské organizaci.


Poznámky a reference

  1. http://www.orel.cz/stare/sjezd/vejvar.html

Odkazy

Články

  • "O Janu Husovi a husitství (1)", Světlo 23 (2015), č. 15, 9-10.
  • "Jan Šrámek a Československý Orel", In. Marek, Pavel a kol Jan Šrámek a jeho doba, Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury, 2011 s. 288-299.
  • "O Janu Husovi a hustiství (2), Světlo 23 (2015), č. 16, 11-13

Externí odkazy

Osobní nástroje