Třeboňští pištci

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Třeboňští pištci jsou soubor zobcových fléten založený v řeboni v roce 1974, který se specializuje na renesanční a barokní hudbu.

Soubor zahrnuje dva věkově a repertoárově diferencované koncertní soubory. Stylové rozpětí obou je značně široké, proto běžně koncertují jak na "vážných podiích", tak i na folkových festivalech pro mladé publikum (např. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov).

V roce 1984 obdrželi medaili ministra kultury v Roce české hudby a v roce 1986 jihočeskou uměleckou cenu. V roce 2011 vystoupil soubor v Římě a stal se prvním neprofesionálním českým souborem, který se zúčastnil generální audience u papeže.

Obsah

Historie

Soubor v roce 1974 založili učitelé Mgr. Milena Šimečková a Mgr. Václav Šimeček, kteří jej dodnes vedou. V roce 1984 obdrželi medaili ministra kultury v Roce české hudby a v roce 1986 jihočeskou uměleckou cenu.

V roce 1993 natočil soubor své první CD s názvem "Kdo chce býti veselý". Album obsahuje starou hudbu a jihočeské lidové písně. V roce 1994 vyšlo druhé album - CD a MC "Hej Hou" - s filmovou hudbou z Disneyovy Sněhurky a s mnoha světovými evergreeny a latinskoamerickými melodiemi. Česká televize natočila recitál souboru v prostředí třeboňského zámku a malebné přírody jihočeských Blat pod názvem Na tej třeboňskej hrázi. Ke 30. výročí svého vzniku natočil soubor čtvrté CD 30 Let Life.

V roce 2011 vystoupil soubor v Římě a stal se prvním neprofesionálním českým souborem, který se zúčastnil generální audience u papeže.[1]

Nástroje a repertoár

Pištci hrají na všechny druhy zobcových fléten, jsou doprovázeni violoncellem, kytarou, zvonkohrou, klavírem, drobnými bicími nástroji. Oba soubory mají rovněž své pěvecké sólisty.

Kmenový repertoár zahrnuje více než 200 skladbiček a písní interpretovaných zpaměti. Jeho základ tvoří renesanční a barokní česká a evropská hudba. Pištci dále hrají a zpívají v úpravách M. a V. Šimečkových jihočeské lidové písně, vánoční písně, latinskoamerické folklórní melodie a evergreeny světové populární hudby, v poslední době i černošské spirituály.

Dílo

Alba

  • Kdo chce býti veselý (1993)
  • Hej Hou (1994)
  • Aj, růže rozvila se (1999)
  • 30 Let Life
  • Schwarzenbergská hrobka live 2006 - 2007

Ostatní

Odkazy

Externí okdazy

Poznámky a reference

  1. http://www.katyd.cz/index.php?cmd=page&type=11&article=7977&webSSID=e7d7dd98f88de031082dd72a95ca8173
Osobní nástroje