Tecumseh

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Tecumseh, resp. Tecumtha, Tekamthi (17685. říjen 1813) byl náčelník indiánského kmene Šóníů (Shawnee).

Vytvořil unii indiánských kmenů, s níž se postavil na úspěšný odpor bílým osadníkům pronikajícím na západ (tzv. Tecumsehova válka). Na čas se mu podařilo expanzi bílých osadníků zcela zastavit a porazit jejich milici a menší vojenské jednotky v sérii bitev, nicméně americká armáda nakonec během jeho nepřítomnosti napadla jeho hlavní síly u Tippecanoe a jeho bratr „prorokTenskwatawa dokázal během několika hodin zničit dílo, které Tecumseh budoval desetiletí, když nechal své muže vykrvácet při opakovaných frontálních útocích na nepřítele.[1]

Tecumseh byl poté nucen válku omezit, ale brzy obnovil boje jakožto spojenec Angličanů v Britsko-americké válce. Bojoval po boku britského generála Isaaca Brocka, s nímž v roce 1812 dobyl Detroit. Britové mu propůjčili hodnost generála britské armády. Padl v bitvě na řece Thames 5. října 1813. Po jeho smrti se zbytky jeho indiánské koalice rozpadly.

Obsah

Pocty

Tecumseh patří k nejslavnějším indiánským válečníkům, byla po něm pojmenována řada sídel v Kanadě (3) a USA (8) a hora Tecumseh v Bílých horách, jeho jméno neslo pět lodí (amerických i kanadských). Jeho jméno se i nadále používá (nosili je mimo jiné i generál William Tecumseh Sherman a biolog William Tecumseh Sherman Fitch III).

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. Tenskwatawa vyslal své muže do útoku s tím, že je jeho mocná kouzla ochrání před kulkami, což ale zjevně nefungovalo.
Osobní nástroje