Terezie

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m (Svaté a blahoslavené)
m
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Terezie''' či '''Tereza''' je [[ženské jméno]] řeckého původu, jehož význam není jasný. Existuje celá řada odlišných výkladů jeho vzniku a významu.
+
'''Terezie''' či '''Tereza''' je [[ženské jméno]] řeckého původu, jehož význam není jasný. Existuje celá řada odlišných výkladů jeho vzniku a významu. V ČR se vyskytuje poměrně často.
Nejvýznamnější nositelkou jména je sv. [[Terezie od Ježíše]], kterou si Církev připomíná [[15. říjen|15. října]]. Na tentýž den zařazuje svátek Terez a Terezií i [[český občanský kalendář]].
Nejvýznamnější nositelkou jména je sv. [[Terezie od Ježíše]], kterou si Církev připomíná [[15. říjen|15. října]]. Na tentýž den zařazuje svátek Terez a Terezií i [[český občanský kalendář]].

Verze z 3. 5. 2013, 21:12

Terezie či Tereza je ženské jméno řeckého původu, jehož význam není jasný. Existuje celá řada odlišných výkladů jeho vzniku a významu. V ČR se vyskytuje poměrně často.

Nejvýznamnější nositelkou jména je sv. Terezie od Ježíše, kterou si Církev připomíná 15. října. Na tentýž den zařazuje svátek Terez a Terezií i český občanský kalendář.

Obsah

Rozšíření

V ČR se nejčastěji vyskytuje počeštěná verze Tereza, která měla k 31. prosinci 2012 75 948 nositelek.[1] Varianta Terezie (rovněž počeštěná) se zde vyskytuje asi o řád méně často (k 31. prosinci 2012 6 094 nositelek).[2] V katolické komunitě se varianta Terezie používá častěji než v celé české populaci, protože tato variata jména je zažitá coby počeštěná verze jména nejvýznamnějších katolických světic.

Známé nositelky jména

Svaté a blahoslavené

Panovnice

Ostatní

Varianty jména

Zdrobněliny

  • Terezka

Cizolazyčné

  • Teresa
  • Theresa
  • Therese

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?jmeno=Tereza
  2. http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=103814&typ=jmeno
  3. Též Terezie z Ávily.
  4. Též Terezie z Lisieux.
  5. Rodným jménem Edith Stein.
Osobní nástroje