Terezie

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Terezie či Tereza je ženské jméno řeckého původu, jehož význam není jasný. Existuje celá řada odlišných teorií o jeho vzniku a významu.[1] V ČR se vyskytuje poměrně často.

Nejvýznamnější nositelkou jména je sv. Terezie od Ježíše, kterou si Církev připomíná 15. října. Na tentýž den zařazuje svátek Terez a Terezií i český občanský kalendář.

Obsah

Rozšíření

V ČR se nejčastěji vyskytuje počeštěná verze Tereza, která měla k 31. prosinci 2012 75 948 nositelek.[2] Varianta Terezie (rovněž počeštěná) se zde vyskytuje asi o řád méně často (k 31. prosinci 2012 6 094 nositelek).[3] V katolické komunitě se varianta Terezie používá častěji než v celé české populaci, protože tato variata jména je zažitá coby počeštěná verze jména nejvýznamnějších katolických světic.

Známé nositelky jména

Svaté a blahoslavené

Panovnice

Ostatní

Varianty jména

Zdrobněliny

  • Terezka

Cizolazyčné

  • Teresa
  • Theresa
  • Therese

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. Miloslava Knappová udává celou řadu možných původů jména: „pocházející z Théry“ či „pocházející z Therasie“, případně odvozenina od téresis (záštita, ochrana), theros (léto, vedro) nebo therizein (žnout, sklízet) - viz Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?; Academia, Praha 2010 (5. rozšířené vydání); ISBN 978-80-200-1888-5 (str. 503-504)
  2. http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?jmeno=Tereza
  3. http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=103814&typ=jmeno
  4. Též Terezie z Ávily.
  5. Též Terezie z Lisieux.
  6. Rodným jménem Edith Stein.
Osobní nástroje