Thomas Reese

Z Katopedia

Verze z 1. 6. 2021, 10:36; Kkfzouhar (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

P. Thomas J. Reese, SJ (* 1. listopadu 1945) je americký jezuita a pseudoliberální teolog, katolický spisovatel, novinář a kněz. Je vedoucím analytikem v Religion News Service, bývalým publicistou v National Catholic Reporter a bývalým šéfredaktorem týdeníku Catholic America.

Obsah

Život

Reese vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova v roce 1962 a na kněze byl vysvěcen v roce 1974. Má titul doktor filosofie v oboru politologie na University of California v Berkeley . Od roku 1978 do roku 1985 působil jako pomocný redaktor v jezuitském časopise America, od roku 1985 do roku 1998 pracoval jako vedoucí vědecký pracovník v teologickém centru Woodstock a od roku 1998 do roku 2005 působil znovu v Americe, tantokrát jako šéfredaktor . Během pěti let Reese zaujal různé postoje odchylující se od oficiálního učení katolické církve ve věcech, jako je homosexualita , kněžský celibát , kontrola porodnosti a diskuse o potratech. V roce 2005 rezignoval z Ameriky. The National Catholic Reporter prohlásil, že Reesova rezignace byla vynucena Vatikánem, ačkoli to America a Tovaryšstvo Ježíšovo v Římě to popřely. Následně působil nějakou dobu na univerzitě v Santa Claře, kde během let nadále přispívá jako hostující vědec v Markkula Center pro Aplikovanou Etiku.

V roce 2006 se vrátil zpět jako asistent do Woodstock Theological Center ve Washingtonu, DC. Reese psal pro National Catholic Reporter od roku 2013 do roku 2017 a byl tam hlavním analytikem. V roce 2017 se stal senior analytikem Religion News Service . Do americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu byl jmenován prezidentem Barackem Obamou v roce 2014 a v roce 2016 byl zvolen předsedou komise. Jeho funkční období komisaře vypršelo na konci května 2018.


Postoje

V roce 2018 tvrdil, že hnutí pro-life by mělo podporovat antikoncepci jako „menší ze dvou zel“ při snižování počtu potratů. Tvrdil také, že encyklika Humanae vitae byla „chyba“, protože ji většina amerických katolíků ignoruje, a že zákaz antikoncepce byl „urážkou všech dobrých lidí, kteří v určitém okamžiku svého života užívali antikoncepci“. [7] Kardinál Timothy Dolan vyjádřil své „vážné výhrady“ k Reesově navrhované strategii, „vzhledem k tomu, že jde o kapitulaci kultury potratů a vážné oslabení mocného pro-life svědka“.

Ve svém editorialu na počátku roku 2021 Reese nastínil několik liturgických reforem, které by rád viděl. Hlavním důvodem tohoto "elaborátu" však bylo svéhlavé kritizování tridentské mše a tradičních katolíků, kteří se jí zúčastňují, jakož i dokumentu papeže Benedikta XVI Summorum Pontificum, který dal kněžím ožnost svobodně slavit latinskou mši bez svolení jejich biskupa. Reese uvedl, že by rád biskupům zakázal používání tridentské mše v jejich diecézi a zabránil mladým lidem v účasti na ní. Článek vyvolal silnou reakci tradicionalistických katolíků , kteří uvedli, že Reese je pokrytecký a povzbuzuje autoritářství, aby jednal s lidmi, s nimiž nesouhlasí.[1]

Bibliografie

 • The Politics of Taxation. Westport, CT: Greenwood Press, 1980.
 • Archbishop: Inside the Power Structure of the American Catholic Church, San Francisco: Harper & Row, 1989.
 • Episcopal Conferences: Historical, Canonical, and Theological Studies (editor), Washington, DC: Georgetown University Press, 1989.
 • The Universal Catechism Reader (editor), San Francisco: HarperCollins, 1990.
 • A Flock of Shepherds: The National Conference of Catholic Bishops, Kansas City, MO.: Sheed & Ward, 1992.
 • Inside the Vatican: The Politics and Organization of the Catholic Church, Cambridge, MA.: Harvard University, 1996.
 • In Het Vaticaan: De Organisatie van de Macht in de Katholieke Kerk, Amsterdam: Uitgeverij Bert Bakker, 1998.
 • Im Inneren des Vatikan: Politik und Organisation der katholischen Kirche, Frankfurt am Main: S. Fischer, 1998.
 • O Vaticano por dentro: A Política e a Organização da Igreja Católica, Bauru, Brasil: Editora da Universidade do Sagrado Coração, 1999.
 • No Interior do Vaticano: A Política e Organização da Igreja Católica, Portugal: Publicações Europa-América, Lda., 1998.
 • NCR eBook, Caring for Our Common Home: A Readers’ Guide and Commentary on Pope Francis’ Encyclical on the Environment (2015).

Monografie

 • Communication II: Decision-Making Examined, Jesuit Self-Study California/Oregon Provinces, 1969.
 • The Generation Gap, Jesuit Self-Study California/Oregon Provinces, 1971.
 • 95th Congress Rated on Tax Reform, Arlington, VA: Taxation with Representation, 1978.
 • Co-Discipleship in Action: Bishops and Laity in Dialogue, Woodstock Theological Center, 1991.

Poznámky a reference

 1. Jane Stannus:"P. Reese a nebezpečná latinská mše", Duše a hvězdy, 16.5.2021 dostupné zde


Informace o článku.

Článek či jeho část byla převzata z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.
Tento text je dostupný za podmínek Creative Commons 3.0 Unportedcreativecommons.org.

Osobní nástroje