Tomáš Sedláček

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Tomáš Sedláček (8. ledna 1918, Vídeň, Rakousko-Uhersko - 27. srpna 2012, Praha, Česká republika) byl československý prvorepublikový důstojník, příslušník domácího odboje v Anglii a Sovětském svazu, politický vězeň komunistického režimu a český armádní generál. Byl posledním žijícím důstojníkem československé armády první republiky.

Život

Narodil se 8. ledna 1918 ve Vídni do rodiny důstojníka rakouské armády. Po rozpadu monarchie se rodina repatriovala do Československa. Tomáš Sedláček pokračoval v "rodinném povolání" a vystudoval jako jeden z nejlepších Vojenskou akademii v Hranicích. Jeho diplom však nese datum osudného roku 1938. Po okupaci krátce působil na okresním úřadu v Jilemnici. Již roku 1940 se vydal "balkánskou cestou" do Francie, po jejíž porážce se stal příslušníkem anglického a československého dělostřelectva. Roku 1944 byl převelen do Sovětského svazu, kde působil jako náčelník dělostřeleckého štábu, se kterým 7. října 1944 odletěl n pomoc Slovenskému národnímu povstání.

Roku 1952 byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na doživotí a od roku 1953 do amnestie v roce 1960 pracoval v uranovém dole Bytíz na Příbramsku. Po propuštění pracoval v dělnických profesích a jako projektant až do odchodu do důchodu v roce 1973. Po roce 1989 byl plně rehabilitován a povýšen do hodnosti generála ve výslužbě. Obdržel nejvyšší státní vyznamenání Řád Milana Rastislava Štefánika a Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Nějakou dobu byl předsedou obnovené Československé obce legionářské.

Odkazy

Externí odkazy

Osobní nástroje