Tomáš Týn

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

P. Tomáš Týn OP (3. května 1950, Brno - 1. ledna 1990, Neckargemünd) byl český dominikán a emigrant, který se plně obětoval za svobodu v socialistickém Československu. V současnosti probíhají první kroky k zahájení jeho procesu beatifikace.

Životopis

Narodil se 3. května 1950 v Brně. Po maturitě emigroval na západ a nastoupil 28. září 1969 do dominikánského noviciátu ve vestfalském Wartburgu. V Římě následně ukončil svá studia doktorátem z teologie. 29. června 1975 přijal kněžské svěcení z rukou papeže Pavla VI.. Několik let působil jako profesor dominikánského učiliště v Bologne. Horlivě kázal, zpovídal, ale se stejnou píli se věnoval i teologickým otázkám a vědecké práci na poli dogmatické teologie. Dle některých svědectví přivedl k obrácení mnoho duší, které oslovil.

Na konci osmdesátých letech cítil značnou touhu v to, aby český a slovenský národ znovu nabyl svobody. Přinesl proto sám sebe Bohu jako smírnou oběť za všechny občany ČSSR. Umírá po krátké nemoci v německém Neckargemündu, kde je také pohřben.

Osobní nástroje