Tyran královský

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Tyran královský či tyran obecný (Tyrannus tyrannus, L., 1758) je až 23 cm velký hmyzožravý stěhovavý americký pták z čeledi tyranovití. Hnízdí napříč Severní Amerikou (od Floridy a mexickoamerické hranice po jižní pobřeží Hudsonova zálivu), zimuje v Karibiku a na severu Jižní Ameriky.

Obsah

Hnízdění

Otevřené hnízdo si s oblibou staví nad vodní hladinou. Snůšku obvykle představuje 2-5 bílých skvrnitých vajec, mláďata se líhnou asi 14-18 dnů po snesení.

Hnízdní teritorium

Tyran královský je známý pro agresivitu, s níž rodiče tohoto druhu stráží své hnízdní teritorium před konkurenty a velkými dravými ptáky. Neváhají napadnout i jestřába nebo orla, který by je neopatrně narušil.[1][2] Podobně nekompromisně reagují i na mláďatům nebezpečné savce, jako jsou například kočky.

Rodiče si při obraně hnízdního teritoria dělí úkoly. Otec hraje úlohu předsunuté obrany: uplatňuje svou agresivitu i dále od hnízda a aktivně zahání a pronásleduje potenciální útočníky, zejména havranovité, dravce a hnízdní parazity. Matka se od hnízda příliš nevzdaluje, bojuje pouze v jeho blízkosti a při zahánění útočníka nepraktikuje dlouhá pronásledování.

Boj s tyranem zpravidla podstupují pouze mladí a nezkušení dravci, starší se dávají na ústup ihned poté, co zaslechnou jeho „bojový pokřik“, protože si jsou vědomi toho, že proti mimořádné obratnému a agresívnímu soupeři nemají reálnou šanci na úspěch. Pouze u poštolky pestré někteří autoři tvrdí, že by mohla být příležitostným predátorem dospělých tyranů.

Pokud známý americký hnízdní parazit vlhovec hnědohlavý (Molothrus ater) naklade vejce do hnízda tyranů královských, rodiče je jsou schopni rozeznat a vyhodí je ven.

Odkazy

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Tyrannus tyrannus

Literatura

  • Jan Hanzák, Miroslav Bouchner, Karel Hudec: Světem zvířat II. díl - 2. část. Ptáci.

Poznámky a reference

  1. Boj tyrana královského s velkým dravcem poutavě vylíčil Ernest Thompson Seton ve své knize Dva divoši.
  2. Jak okáže tyran královský zatočit s dravcem ukazují i tyto fotografie: http://revue.idnes.cz/amatersky-fotograf-zachytil-ptaci-taxi-fc2-/zajimavosti.aspx?c=A091001_121603_zajimavosti_nh
Osobní nástroje