Una Voce Česká republika

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Předsedové organizace)
 
(Není zobrazeno 16 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
#REDIRECT [[Una voce Česká a Slovenská republika]]
+
'''Una Voce Česká republika''' je český spolek, jehož cílem je podpora a prosazování [[tradiční liturgie]] v [[Česká republika|České republice]]. Hnutí rozvijí osvětovou a duchovní činnost na základě apoštolátu v idejích [[Katolická akce|Katolické akce]]. Předsedou je [[Daniel Zouhar]].
 +
 
 +
== Historie ==
 +
Sdružení vzniklo v červenci 1997 v pražských Emauzích jako lokální pobočka ''[[Foederatio internationalis Una Voce]]''. Jeho prvním předsedou byl zvolen [[Michal Semín]]. Prvotním cílem sdružení bylo prosazovat zavedení všeobecného papežského indultu z roku 1985 do jednotlivých diecézí. Jen v několika místech se to vydařilo s úspěchem (Brno, Litoměřice, Praha). V ostatních diecézích však činovníci narazili na odpor a nepochopení biskupů a dalších představitelů. Již od počátku čelila Una Voce kritice, že jeho členové jsou lefebvristé, členové radikální pravice, antisemité nebo že skládají církví zrušenou [[antimodernistická přísaha|antimodernistickou přísahu]].<ref>[http://christnet.cz/clanky/2165/antimodernisticka_prisaha_a_una_voce.url Antimodernistická přísaha a Una Voce  - Christnet 28. 1. 2002]</ref><ref>[http://christnet.cz/clanky/2544/una_voce_nepravdive_narceni.url Una Voce - nepravdivé nařčení? - christnet 13. 8. 2002]</ref> Prohlubování problémů uvnitř i mimo sdružení vedlo k tomu, že kolem roku 2001 větší část členské základny se odvrátila od oficiálních struktur a navázala spolupráci s církví neuznávaným [[Kněžské bratrstvo sv. Pia X.|Bratrstvem svatého Pia X.]]. Po roce 2004 sdružení prakticky přestalo vyvijet činnost a pozornost některých médií se proto v této oblasti přenesla na činnost [[Institut svatého Josefa|Institutu svatého Josefa]], [[Mezinárodní katolický report]] nebo jeho nepřímého nástupce [[Časopis Te Deum|Te Deum]].
 +
 
 +
Po [[motu proprio]] ''[[Summorum pontificum]]'' výrazně stoupl zájem o tradiční Mši sv. mezi nastupující porevoluční generací mládeže, což se projevilo i založením české pobočky mezinárodní federace pro tradičněkatolickou mládež [[Juventutem]] (2009) a dalšími webovými projekty s tématikou tradiční liturgie a Katolické tradice vůbec ([[Krása liturgie]], [[Duše a hvězdy]]). Velmi brzy se však ukázalo, že je nutné, aby se v naší zemi objevilo sdružení, které se bude snažit dále rozvíjet a hájit zájmy Katolické tradice a tradiční Mše sv. Z toho důvodu se [[17. listopad]]u [[2012]] znovu sešlo k obnovující valné hromadě [[občanské sdružení]] Una Voce Česká republika, které v současnosti rozšiřuje svou členskou základnu a podniká první konkrétní kroky pro včlenění tradiční Mše sv. ve stávajících strukturách v české a moravské církevní provincii.
 +
 
 +
Sdružení vydávalo v letech 2000 - 2001 (ve spolupráci s [[Václav Durych|Václavem Durychem]]) vlastní časopis ''Rozmach''. Jeho vydávání skončilo po dvou číslech.
 +
 
 +
== Předsedové organizace ==
 +
# [[Michal Semín]] (1997 - 2000)
 +
# [[Pavel Majerák]] (2000 - 2004)
 +
#: ''sdružení delší dobu neaktivní''
 +
# [[Daniel Zouhar]] (2012 - 2016)
 +
# [[Martin Filip]] (2016 - 2017)
 +
# [[Zdeněk Roubal]] (2017 - 2018)
 +
# [[Daniel Zouhar]] (od 2018)
 +
 
 +
== Odkazy ==
 +
=== Související stránky ===
 +
* [[Tridentská mše]] - [[Dominikánský ritus]] - [[Ambroziánská liturgie]]
 +
* [[Katolická tradice]] - [[Institut Summorum pontificum Slovensko]] - [[Foederatio internationalis Una Voce]] - [[Juventutem]] * [[Kněžské bratrstvo sv. Pia X.]] - [[Kněžské bratrstvo sv. Petra]] - [[Institut Krista Krále]] - [[Institut dobrého pastýře]] - [[Institut sv. Filipa Neriho]]
 +
 
 +
=== Externí odkazy ===
 +
* [http://www.una-voce.cz Webové stránky sdružení]
 +
=== Poznámky a reference ===
 +
<references/>
 +
 
 +
 
 +
[[Kategorie:Tradiční katolicismus]]
 +
[[Kategorie:Tradičně-katolická hnutí]]
 +
[[Kategorie:Církevní hnutí a sdružení]]
 +
[[Kategorie:Občanská sdružení v Česku]]

Aktuální verze z 19. 11. 2018, 11:16

Una Voce Česká republika je český spolek, jehož cílem je podpora a prosazování tradiční liturgie v České republice. Hnutí rozvijí osvětovou a duchovní činnost na základě apoštolátu v idejích Katolické akce. Předsedou je Daniel Zouhar.

Obsah

Historie

Sdružení vzniklo v červenci 1997 v pražských Emauzích jako lokální pobočka Foederatio internationalis Una Voce. Jeho prvním předsedou byl zvolen Michal Semín. Prvotním cílem sdružení bylo prosazovat zavedení všeobecného papežského indultu z roku 1985 do jednotlivých diecézí. Jen v několika místech se to vydařilo s úspěchem (Brno, Litoměřice, Praha). V ostatních diecézích však činovníci narazili na odpor a nepochopení biskupů a dalších představitelů. Již od počátku čelila Una Voce kritice, že jeho členové jsou lefebvristé, členové radikální pravice, antisemité nebo že skládají církví zrušenou antimodernistickou přísahu.[1][2] Prohlubování problémů uvnitř i mimo sdružení vedlo k tomu, že kolem roku 2001 větší část členské základny se odvrátila od oficiálních struktur a navázala spolupráci s církví neuznávaným Bratrstvem svatého Pia X.. Po roce 2004 sdružení prakticky přestalo vyvijet činnost a pozornost některých médií se proto v této oblasti přenesla na činnost Institutu svatého Josefa, Mezinárodní katolický report nebo jeho nepřímého nástupce Te Deum.

Po motu proprio Summorum pontificum výrazně stoupl zájem o tradiční Mši sv. mezi nastupující porevoluční generací mládeže, což se projevilo i založením české pobočky mezinárodní federace pro tradičněkatolickou mládež Juventutem (2009) a dalšími webovými projekty s tématikou tradiční liturgie a Katolické tradice vůbec (Krása liturgie, Duše a hvězdy). Velmi brzy se však ukázalo, že je nutné, aby se v naší zemi objevilo sdružení, které se bude snažit dále rozvíjet a hájit zájmy Katolické tradice a tradiční Mše sv. Z toho důvodu se 17. listopadu 2012 znovu sešlo k obnovující valné hromadě občanské sdružení Una Voce Česká republika, které v současnosti rozšiřuje svou členskou základnu a podniká první konkrétní kroky pro včlenění tradiční Mše sv. ve stávajících strukturách v české a moravské církevní provincii.

Sdružení vydávalo v letech 2000 - 2001 (ve spolupráci s Václavem Durychem) vlastní časopis Rozmach. Jeho vydávání skončilo po dvou číslech.

Předsedové organizace

  1. Michal Semín (1997 - 2000)
  2. Pavel Majerák (2000 - 2004)
    sdružení delší dobu neaktivní
  3. Daniel Zouhar (2012 - 2016)
  4. Martin Filip (2016 - 2017)
  5. Zdeněk Roubal (2017 - 2018)
  6. Daniel Zouhar (od 2018)

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. Antimodernistická přísaha a Una Voce - Christnet 28. 1. 2002
  2. Una Voce - nepravdivé nařčení? - christnet 13. 8. 2002
Osobní nástroje