Václav Umlauf

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Václav Umlauf (* 21. února 1960, Luhačovice) je český jezuitský kněz, filosof, publicista a politický vězeň komunistického režimu. Je zakladatelem a správcem liberálně pseudokatolického webu Umlaufoviny.

Obsah

Život

Po studiu na gymnáziu (maturita 1979) pracoval jako horník. Byl aktivním stoupencem hnutí za lidská práva; v březnu 1980 byl zatčen, obviněn z trestných činů pobuřování a poškozování zájmů republiky v cizině a odsouzen na dvacet měsíců, které si odpykal ve věznici na Borech. Po návratu z vězení pracoval v Brně v různých dělnických profesích a byl činný při samizdatové publikaci křesťanských a jiných tiskovin.

Po listopadu 1989 se zapojil do činnosti Občanského fóra v Brně. V roce 1990 odešel do kněžského semináře v Olomouci, v roce 1991 vstoupil do jezuitského řádu. Studoval teologii a filosofii v Paříži, Londýně a Mnichově, v roce 2000 byl vysvěcen na kněze.

Přednášel na Hochschule für Philosophie v Mnichově a na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Od roku 2009 působí na katedře filozofie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci. Od roku 2008 vyučuje jako externista na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze.

Činnost

Odborná

Z pozice ovlivněné především filosofickou hermeneutikou se zabývá zejména vlivem řeckého myšlení na současnou Evropu, lidskými právy, sekularizací, existencialismem a filosofií postmoderny.

Občanská

Od roku 2003 provozuje občansky angažovaný web Umlaufoviny, na němž se spolupracovníky a dopisovateli publikuje společenské analýzy a další texty (teologické, filosofické, religionistické i beletristické). Provozovatelem webu je od roku 2008 občanské sdružení Umlaufoviny, které též pořádá semináře, duchovní cvičení a další akce. Web i sám Umlauf jsou kritizováni pro zastávání a publikování nekatolických stanovisek v intencích liberálního pseudokatolicismu. Příkladem může být článek, v němž Václav Umlauf vyjadřoval lítost, že u nás dosud neexistuje česká alternativa či pobočka odpadlického hnutí Wir sind Kirche, či doporučuje podepsání petice, jejíž obsah se rozchází s katolickou vírou.[1][2]

Bibliografie

  • Evropské cesty k vlastnímu já, Brno 2002
  • Rozmarné příběhy podle Nového zákona, Brno 2003
  • Kierkegaard. Hermeneutická interpretace, Brno 2005
  • Hermeneutik nach Gadamer, Freiburg/München 2007
  • Synopse dějinnosti a koncept historie, Brno 2010

Dále napsal řadu příspěvků do českých i zahraničních filosofických, teologických a politologických sborníků; na serveru Umlaufoviny zveřejnil učebnici náboženství a občanské výchovy a řadu kratších textů.

Odkazy

Externí odkazy

Poznámky a reference

Informace o článku.

Článek či jeho část byla převzata z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.
Tento text je dostupný za podmínek Creative Commons 3.0 Unportedcreativecommons.org.

  1. http://aktualityhvezd.wordpress.com/2011/11/21/cesky-jezuita-vola-po-ceskem-wir-sind-kirche/
  2. http://cirkev.wordpress.com/2011/11/29/evangelium-je-argument-i-v-politice/
Osobní nástroje