Výbor na obranu rodičovských práv

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Výbor na obranu rodičovských práv (VORP) je organizace bránící práva rodičů, především právo rozhodovat o výchově a vzdělávání svých dětí. Významnou část jeho agendy tvoří boj proti vnucování amorální sexuální výchovy a za právo rodičů na domácí vzdělávání svých dětí. Vznikl na konci roku 1995 a jeho současnou předsedkyní je Jana Jochová.

Obsah

Historie

Výbor na obranu rodičovských práv vznikl na konci roku 1995 jako uskupení katolických rodičů stavících se proti konceptu centrálně naoktrojované sexuální výchovy, se kterým přišel místopředseda české zemské organizace KDU-ČSL, sexuolog MUDr. Antonín Brzek. Jejímu zavedení se nakonec podařilo zabránit.

Výrazné obnovení jeho činnosti vyvolala skandální metodická příručka Sexuální výchova - vybraná témata, vydaná v roce 2009, která měla být oficiální příručkou pro učitele pro výuku sexuální výchovy, a další snahy o plošné zavedení amorální sexuální výchovy. V následném období se do té doby téměř výhradně katolická skupina začala rozšiřovat i o evangelikály.

Postoje a aktivity

Učebnice

VORP ostře odsoudil metodickou příručku pro učitele Sexuální výchova - vybraná témata.[1]

VORP podpořil vydání knihy MUDr. Ilony Burdové Jak s dětmi mluvit o sexu, manželství a rodičovství.[2]

Klíčoví představitelé

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Texty a reprezentace VORPu

Rozhovory s představiteli VORPu

Ostatní

Poznámky a reference

  1. http://www.konzervativnistrana.cz/nazory/nase-nazory/nazor/select_category/5/article/prohlaseni-vyboru-na-obranu-rodicovskych-prav.html
  2. http://www.duseahvezdy.cz/2011/11/11/jak-s-detmi-mluvit-o-sexu-manzelstvi-a-rodicovstvi/
Osobní nástroje